Paryż z dziećmi, co warto zobaczyć, jak zorganizować wyjazd?

To nie była nasza pierwsza wizyta w Paryżu, ale pierwsza w towarzystwie naszych dzieci, a więc zupełnie inna od tych, które mamy w naszej pamięci. Z Paryżem wiąże się wiele niesamowitych wspomnień, dlatego bardzo chcieliśmy pokazać to miasto naszym dzieciom i choć listopad może wydawać się niezbyt odpowiednią porą na podróż do Paryża, to my nie mieliśmy na co narzekać, co oczywiście przełożyło się na wspaniale spędzony czas.

Paryż z dziećmi

Spis treści:


Jak dotrzeć do Paryża?

Do Paryża można wybrać się własnym autem, można skorzystać z połączeń autokarowych (np. FlixBus), bądź z najszybszego i najwygodniejszego rozwiązania, czyli z samolotu. My, ilekroć byliśmy w Paryżu, zawsze korzystaliśmy z usług easyjet, który od lat lata z Krakowa na lotnisko Charles de Gaulle. Lotnisko to oddalone jest od Paryża o około 25 kilometrów i jest największym portem lotniczym Francji. Jest bardzo dobrze skomunikowane z miastem, co jest olbrzymią jego zaletą. Do Paryża można dolecieć także wizzairem czy ryanairem, jednak obie te linie lądują na lotnisko Beauvais oddalonym od centrum Paryża o ok. 80 km. 

Paryż z dziećmi

Jak dostać się z lotniska Charles de Gaulle do centrum?

Do wyboru są tradycyjne taksówki, uber, RER linii B oraz shuttle bus (Roissy Bus). Zarówno taksówki jak i uber to najmniej skomplikowany środek transportu, ale to też najbardziej kosztowne rozwiązanie. Średnia cena za ubera waha się w granicach 40e (za taką cenę my dojechaliśmy z lotniska do hotelu w późnych godzinach wieczornych), taksówki są jeszcze droższe i ich koszt waha się w granicach 65e. Tańszym rozwiązaniem jest Roissy Bus, czyli autobus kursujący pomiędzy lotniskiem, a przystankiem Opera w Paryżu. Koszt przejazdu to ok. 13e, bilety na Roissy Bus można kupić w specjalnych automatach na lotnisku. Do Paryża z lotniska Charles de Gaulle można dostać się także RER linii B. Jest to pociąg podmiejski, którym dostaniemy się do stacji Gare du Nord, gdzie można przesiąść się na metro. Ta opcja jest najkorzystniejsza cenowo, bo można ją połączyć z zakupem biletu kilkudniowego, z którego później będziemy mogli korzystać jeżdżąc po Paryżu.

Paryż z dziećmi
Widok na Paryż z wieżowca Montparnasse

Gdzie nocować w Paryżu?

Lokalizacją wręcz idealną byłby nocleg z widokiem na wieżę Eiffla, bądź w jej bliskiej odległości. My z własnego doświadczenia możemy polecić dzielnicę 16, która uważana jest za jedną z bardziej prestiżowych dzielnic Paryża. Noclegi jednak w tej części miasta odpowiednio kosztują, więc jeśli szukacie opcji tańszej to warto rozważyć nocleg nieco dalej od ścisłego centrum, ale nadal w pierwszej zonie. My zdecydowaliśmy się na dzielnicę 12 i hotel Meininger Hotel Paris Porte de Vincennes. Położony jest on niedaleko stacji metra Porte de Vincennes, przez którą przejeżdża linia numer 1 oraz Picpus, przez którą jeździ linia numer 6. Linią numer 1 dostaniemy się między innymi na Plac Concorde, do Luwru, pod Łuk Triumfalny oraz na la Defense. Linią 6 można dotrzeć do Trocadero, skąd najlepiej wyruszyć pod wieżę Eiffla. Poza tym z hotelu jest też dość blisko do stacji Nation, gdzie można wsiąść do RER linii A, który jedzie do Disneylandu. Lokalizacja hotelu jest więc naprawdę świetna, a i sam hotel spełnił nasze oczekiwania. Nie jest to z pewnością obiekt dla wymagających, ale nam bardzo odpowiadało to, że można w nim zarezerwować 4-osobowy pokój. W hotelu jest dostępny bar, można zamówić śniadania, można też przygotować posiłki samodzielnie, gdyż w hotelu dostępna jest nieduża kuchnia dla gości. Kilka kroków od hotelu, w stronę metra Picpus, znajduje się bardzo dobra cukiernia, gdzie można kupić bagietki, kanapki czy francuskie rogaliki. W pobliżu jest też market. Udało nam się również trafić na bardzo dobrą pizzerię (Ceprano Pizza).

Paryż z dziećmi

Jak poruszać się po Paryżu?

Po Paryżu oczywiście najlepiej poruszać się pieszo oraz metrem, ewentualnie RER-em. Paryskie metro jest bardzo dobrze rozbudowane i składa się z kilkunastu linii, którymi bez problemów dojedziemy do najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Na niektórych stacjach metra można otrzymać mapę, gdzie będą zaznaczone wszystkie linie metra, a także linie RER, co zdecydowanie ułatwia przesiadki pomiędzy poszczególnymi stacjami. My sobie nie wyobrażamy zwiedzania Paryża bez podróży metrem i korzystaliśmy z niego kilka razy w ciągu dnia.

Zakup biletów na  transport publiczny

Jeśli planujemy wypad do Disneylandu lub do Wersalu, dojazd komunikacją publiczną z i na lotnisko oraz planujemy poruszać się po mieście metrem to warto rozważyć zakup tygodniowych kart Navigo na wszystkie zony, należy jednak zwrócić uwagę na to, że karta ta ważna jest od poniedziałku do niedzieli (koszt takiej karty w 2023 roku wynosi 30e plus 5e za wydanie karty, do karty potrzebne jest zdjęcie więc warto je ze sobą zabrać, brak zdjęcia grozi mandatem w wysokości 35e). Na bilecie tym możemy poruszać się po wszystkich zonach metrem, RER-em, autobusami, tramwajami oraz pociągami. Dzieci do 4 roku życia podróżują po Paryżu bezpłatnie, więc dla nich bilet jest niewymagany. Dla dzieci powyżej 4 roku życia cena biletu tygodniowego jest taka sama jak dla osoby dorosłej. 

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Podróż do Francji w czasach pandemii SARS-CoV-2

Edit: od sierpnia 2022 jadąc do Francji nie ma żadnych ograniczeń covidowych.
Podróżowanie w czasach pandemii rządzi się swoimi prawami, a przepisy wjazdowe do poszczególnych krajów mogą zmieniać się jak w kalejdoskopie, więc warto je na bieżąco śledzić na stronie gov.pl oraz rządowych stronach danego państwa.
Jeśli chodzi o Francję to na listopad 2021 przepisy wjazdowe dla Polaków wyglądały następująco:
* Do Francji można wjechać posiadając certyfikat covidowy, a więc trzeba być zaszczepionym lub mieć negatywny wynik testu (wykonany w ciągu ostatnich 72h) lub być ozdrowieńcem (od momentu zakażenia musi upłynąć co najmniej 11 dni, nie więcej jednak niż 6 miesięcy) oraz należy wypełnić oświadczenie o braku symptomów chorobowych i braku kontaktu z osobą chorą. Certyfikat jest sprawdzany podczas wsiadania do samolotu, o oświadczenie nikt nas nie pytał i nigdzie go nie pokazywaliśmy. 
* certyfikat nie jest wymagany dla dzieci poniżej 12 roku życia 
* na lotnisku oraz w samolocie należy mieć założoną maskę, nie może to być maska materiałowa.
* w Paryżu w sklepach, w metrze trzeba nosić maski. Maski wymagane są także podczas zwiedzania wieży Eiffla, na wieżowcu Montparnasse czy w Disneyland
* na zewnątrz można chodzić bez maski
* by móc zjeść w restauracji trzeba mieć przy sobie ważny certyfikat, co jest sprawdzane przez pracowników 
* certyfikaty są także wymagane podczas wsiadania do taksówki lub ubera na lotnisku, podczas wchodzenia do Disneylandu, na wieżę Eiffla oraz na wieżowiec Montaparnasse (nie dotyczy to dzieci do 12 r.ż.).
Francuzi bardzo przestrzegają ograniczeń covidowych i rzeczywiście w metrach, autobusach czy podczas zwiedzania poszczególnych atrakcji wszyscy nosili maski, a certyfikaty mieliśmy sprawdzane kilkukrotnie. Nie jest to jednak w żaden sposób męczące i zupełnie nie przeszkadza podczas zwiedzania. 

Paryż z dziećmi
Widok na Paryż z Wieży Eiffla

Co warto zobaczyć w Paryżu?

Paryż znamy dość dobrze i to nie tylko z punktu widzenia turysty, ale także osoby, która miała przyjemność mieszkać w tym mieście przez blisko rok. Uwielbiamy to miasto i to o każdej porze roku, więc z olbrzymią przyjemnością zabraliśmy tam nasze dzieci. Z racji tego, że była to nasze pierwsza, wspólna wizyta w Paryżu i na jego odkrywanie mieliśmy tylko 4 dni, na naszej liście znalazły się przede wszystkim paryskie klasyki.

* Tour Eiffel
(Wieża Eiffla)

Symbol Paryża, który często uważany jest także za symbol całej Francji. Pojawiła się w przestrzeni miasta w II połowie XIX wieku i oczywiście nie od razu została przyjęta z entuzjazmem. W jej stronę padło wiele słów krytyki, jednak dziś chyba nikt już o tym nie pamięta. Jak dla nas wieża Eiffla najpiękniej prezentuje się wieczorem, gdy jest pięknie oświetlona, ale trzeba ją zobaczyć także za dnia. Wieża Eiffla jest widoczna z różnych punktów miasta, często też wyłania się niespodziewanie pomiędzy kamienicami. Do wieży Eiffla można dostać się od strony Trocadero lub od strony Pól Marsowych. 
Jak dojechać do wieży Eiffla?
Pod wieżę Eiffla dojedziemy metrem numer 6 (stacja Trocadero, Passy lub Bir- Hakeim), numer 9 (stacja Trocadero) lub RER C (stacja Champs de Mars Tour Eiffel). 
Zwiedzanie wieży Eiffla
Na wieży Eiffla znajdują się trzy tarasy widokowe, na I, II oraz III piętrze. III piętro to oczywiście sam szczyt, na który można dostać się tylko windą. I i II piętro dostępne jest zarówno windą, jak i schodami. Z wieży Eiffla roztacza się jeden z piękniejszych widoków na Paryż. Bilety na wieżę Eiffla można zakupić w kasie znajdującej się u podnóża jednej z jej nóg, można też kupić je online. Ze względu na zagrożenie terrorystyczne cała wieża dookoła jest ogrodzona, czego nie było gdy byliśmy w Paryżu 11 lat temu. By wejść na wieżę trzeba przejść przez punkt kontrolny. Na wieży można spędzić dowolną ilość czasu i jeśli mamy bilet obejmujący wszystkie trzy tarasy to bez problemu możemy zatrzymać się na każdym z nich. Na pierwszym tarasie znajduje się restauracja, a na trzecim jest niewielki punkt, w którym można zakupić lampkę wina czy szampana. 

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

* Champs de Mars (Pola Marsowe)

Położone są pomiędzy wieżą Eiffla, a Ecole Militaire. To miejsce, gdzie można pospacerować w cieniu drzew, posiedzieć na ławeczce, odpocząć na trawie, urządzić piknik, bądź poszaleć na placu zabaw i to wszystko z widokiem na symbol Paryża. Pola Marsowe przepięknie prezentują się ze szczytu wieży Eiffla, wtedy najlepiej widać ich rozmiar. 
Jak dojechać do Pól Marsowych?
Na Pola Marsowe można dojechać metrem numer 6 (stacja Bir- Hakeim) lub RER C (stacja Champs de Mars Tour Eiffel). Na Pola Marsowe dotrzemy również od strony Trocadero, w pierwszej kolejności przechodząc obok wieży Eiffla. 
Zwiedzanie Pól Marsowych
Wstęp na Pola Marsowe jest bezpłatny i dostępny dla każdego. Można tam przyjść o dowolnej porze dnia. 

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

* L'Arc de Triomphe
(Łuk Triumfalny)

To drugi najbardziej charakterystyczny obiekt w Paryżu. Znajduje się przy Placu Charles de Gaulle i odchodzi od niego jedna z bardziej znanych ulic, czyli Avenue des Champs Elysees (Pola Elizejskie), przy której znajduje się wiele markowych sklepów, kawiarnie oraz restauracje. Ostatnimi czasy o Łuku Triumfalnym było w Paryżu dość głośno, gdy za sprawą jednego z artystów cały Łuk Triumfalny został opakowany tkaniną. My nie mieliśmy już okazji tego zobaczyć i chyba nie żałujemy ;-) 
Jak dojechać do Łuku Triumfalnego?
Do Łuku Triumfalnego można dojechać metrem numer 1, 2, 6 oraz RER A (przystanek Charles de Gaulle Etoile). Można też wysiąść z metra 1 na jednym z przystanków przy Polach Elizejskich (George V lub Franklin D. Roosevelt lub Champs Elysses Clemenceau).
Zwiedzanie Łuku Triumfalnego
Łuk Triumfalny jest przepięknie rzeźbiony, można go zobaczyć z dalszej perspektywy lub podejść pod sam Łuk i przyjrzeć się jego detalom z bliska. Na szczycie Łuku Triumfalnego znajduje się taras widokowy. Bilety na Łuk Triumfalny można kupić w kasie lub online. W 2023 roku bilet wstępu dla osoby dorosłej wynosił 13e, dzieci i młodzież do 18 roku życia mają wstęp darmowy. 

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

* Place de la Concorde, czyli Plac Zgody

Znajduje się na końcu Pól Elizejskich, pomiędzy Łukiem Triumfalnym, a Ogrodami Tuileries. Charakterystycznym elementem Placu Concorde są piękne fontanny oraz stojący po środku placu egipski Obelisk. Został on podarowany Francuzom w I poł. XIX wieku i pochodzi ze świątyni w Luksorze. Ma ponad 3300 lat. Z Placu Concorde można wyruszyć w stronę Łuku Triumfalnego, bądź w stronę Luwru przechodząc przez Ogrody Tuileries. 
Jak dojechać do Placu Concorde?
Do Placu Concorde można dojechać metrem numer 1, 8 oraz 12 (przystanek Concorde). 
Zwiedzanie Placu Concorde
Plac dostępny jest bezpłatnie i nie ma żadnych ograniczeń dotyczących jego zwiedzania.

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

* Jardin des Tuileries (Ogrody Tuileries)

To park miejski i jedno z ulubionych miejsc Francuzów na rodzinny spacer. W dni wolne od pracy w Ogrodach Tuileries jest naprawdę tłoczono. Ludzie odpoczywają wokół stawów/fontann na metalowych krzesłach, spacerują alejkami, podziwiają znajdujące się tam rzeźby i korzystają ze świeżego powietrza. Ogrody Tuileries znajdują się pomiędzy Placem Concorde, a Luwrem. Roztacza się z nich widok na Pola Elizejskie, w oddali widać wieżę Eiffla oraz Łuk Triumfalny.  
Jak dojechać do Ogrodów Tuileries?
Do Ogrodów Tuileries można dojechać metrem numer 1 (przystanek Tuileries) oraz metrem 1, 8 oraz 12 (przystanek Concorde). 
Zwiedzanie Ogrodów Tuileries
Do Ogrodów wstęp jest bezpłatny i w żaden sposób nie jest limitowany. W Ogrodach można spędzić dowolną ilość czasu. 

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

* Luwr 

To największe muzeum na świecie. Znajduje się nad Sekwaną, tuż obok Ogrodów Tuileries. Do jego wnętrza wchodzi się przez słynną szklaną piramidę, która pomimo upływu lat wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Luwr jest domem dla ponad 300 tys. dzieł sztuki, z czego 35000 to stała ekspozycja. Największym zainteresowaniem cieszy się sztuka starożytnego Egiptu, Grecji oraz Rzymu. 
Jak dojechać do Luwru?
Do Luwru można dojechać metrem numer 1 oraz 7 (przystanek Palais Royal Musee du Louvre), można dojechać też metrem numer 14 (przystanek Pyramides). Bez problemu dotrzemy tutaj także od strony Placu Concorde. 
Zwiedzanie Luwru
Ceny biletów do Luwru rozpoczynają się od 17e, dzieci do 18 roku życia mają wstęp bezpłatny. Ze względu na to, że Luwr cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem bilety najlepiej kupić online, unikniemy wtedy kolejek oraz niemiłej niespodzianki w postaci braku wejściówek. 
Biorąc pod uwagę wielkość muzeum oraz ilość eksponatów nie ma najmniejszych szans na to, by zobaczyć wszystko w przeciągu jednego dnia. Dlatego też na zwiedzanie Luwru najlepiej wcześniej się przygotować, zorientować się co gdzie się znajduje, co chcemy zobaczyć, a po wejściu zaopatrzyć się w darmową mapę, która ułatwi nawigację. Muzeum podzielone jest na trzy skrzydła: Richelieu, Sully i Denon. Każde skrzydło to parter, I piętro, II piętro oraz poziom -1/2. Malarstwo znajduje się na I piętrze w skrzydle Denon (tutaj też mieści się słynny obraz Mona Lisa, a także Grande Galerie) oraz na II piętrze w skrzydle Sully i Richelieu. Parter wszystkich trzech skrzydeł został poświęcony sztuce starożytnej. To właśnie na parterze, w skrzydle Sully możemy zobaczyć słynną rzeźbę Venus z Milo. 

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

* Muzeum D'Orsay

Za sprawą sztuki impresjonistów to nasze ulubione paryskie muzeum. Znajduje się na lewym brzegu Sekwany, na przeciwko Ogrodów Tuileries. Muzeum powstało w hali starego dworca i już na wejściu zachwyca swym wnętrzem, a najbardziej uwagę przykuwa imponujący zegar znajdujący się w ścianie budynku. 
Jak dojechać do Muzeum D'Orsay?
Do Muzeum D'Orsay można dojechać metrem numer 12 (przystanek Assemblee Nationale), można dojechać też RER C (przystanek Musee D'Orsay). Bez problemu dotrzemy tutaj także od strony Placu Concorde lub z Ogrodów Tuileries korzystając z pieszej kładki zawieszonej nad Sekwaną. 
Zwiedzanie Muzeum D'Orsay
W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wejście do muzeum D'Orsay jest bezpłatne. W innym terminie obowiązują bilety wstępu. W 2023 roku cena biletu dla osoby dorosłej wynosiła 16e lub 13e jeśli dorosłemu towarzyszyło dziecko poniżej 18 roku życia. Dzieci i młodzież do 18 lat mają wstęp bezpłatny. 

* Centrum Pompidou 

To przede wszystkim muzeum sztuki współczesnej oraz główna biblioteka publiczna Paryża. Budynek został oddany do użytku w 1977 roku i oczywiście od razu stał się tematem szerokiej dyskusji, a wszystko za sprawą jego nietypowej konstrukcji. Wszystkie instalacje zostały umieszczone na zewnątrz budynku i pomalowane na różne kolory, a każdy z nich pełni inną rolę. Niebieski to wentylacja, żółty to instalacje elektryczne, czerwony to instalacja grzewcza, a zielony to wodociągi. 
Jak dojechać do Centrum Pompidou?
Do Centrum Pompidou można dojechać metrem numer 11 (przystanek Rambuteau lub Hotel de Ville lub Châtelet), metrem numer 1 (przystanek Hotel de Ville lub Châtelet), metrem numer 4, 7, 14 (przystanek Châtelet). Można też dostać się RER A, B, D (przystanek Châtelet).
Zwiedzanie Centrum Pompidou
Jeśli chcielibyśmy zapoznać się ze sztuką współczesną to oczywiście musimy zakupić bilety wstępu. Ceny biletów wstępu zaczynają się od 18e. 

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

* Katedra Notre- Dame 

Znajdująca się na wyspie Ile de la Cite to jedna z piękniejszych budowli sakralnych w Paryżu. Bardzo dobrze znana dzieciom dzięki bajce Disneya "Dzwonnik z Notre Dame". Ze względu na pożar, który miał miejsce w 2019 roku jest na chwilę obecną wyłączona ze zwiedzania. Można ją zobaczyć tylko z zewnątrz i to tylko częściowo. My osobiście bardzo tę katedrę lubimy, jak i najbliższą jej okolicę. 
Jak dojechać do Katedry Notre- Dame?
Po katedrę Notre- Dam dojedziemy metrem 4 (przystanek Cite lub Saint Michel), można dojechać też RER-em C (przystanek Saint Michel Notre- Dame). 

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

* Wzgórze Montmartre

To kolejne miejsce, do którego zawsze lubimy wracać będąc w Paryżu. Sercem Montmartre jest przepiękna bazylika Sacre Coeur oraz Place du Tertre. Spod bazyliki roztacza się przepiękny widok na Paryż, więc na schodach do niej prowadzących zawsze można spotkać wysiadujących turystów. Zaś na Placu du Tertre z pewnością spotkamy ulicznych malarzy, od których można kupić nie tylko obraz przedstawiający paryskie zakątki, ale także swój własny portret lub karykaturę. 
Jak dojechać do bazyliki Sacre Coeur?
Do Sacre Coeur można dojechać metrem numer 2 (przystanek Anvers), metrem numer 12 (przystanek Abbesses) lub metrem numer 4 (przystanek Chateau Rouge). 
Zwiedzanie Sacre Couer
By zobaczyć wnętrze bazyliki można to zrobić zupełnie bezpłatnie, bezpłatna jest też zachwycająca panorama Paryża ze schodów prowadzących do bazyliki. 

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

* Tour Montparnasse (Wieżowiec Montparnasse)

Na pierwszy rzut oka zupełnie nie pasuje do paryskiej zabudowy, szybko jednak można się do niego przyzwyczaić, zwłaszcza jeśli mamy świadomość tego, że z tarasu widokowego, znajdującego się na 59 piętrze wieżowca, roztacza się najpiękniejsza panorama Paryża. Słowo najpiękniejsza wcale nie jest przesadą, a dlaczego? Bo właśnie z Montparnasse można ujrzeć Paryż z wieżą Eiffla w tle, czego nie doświadczymy będąc na wieży Eiffla ;-) 
Jak dojechać do Montparnasse?
Do Montparnass można dojechać metrem numer 4, 6, 12 i 13  (przystanek Montparnasse).
Zwiedzanie Montparnasse
Choć sam wieżowiec Montparnasse niczym szczególnym się nie wyróżnia, w końcu to zwykły, oszklony wieżowiec, to za sprawą tarasu widokowego znajdującego się na 56 i 59 piętrze nabiera on zupełnie innego wymiaru. By móc wjechać na taras widokowy należy oczywiście kupić bilet wstępu. Można to zrobić online, bądź w kasie znajdującej się na 56 piętrze. Wcześniej jednak czeka nas przejście przez punkt kontrolny (w porach wieczornych tworzą się spore kolejki do wejścia). Wybierając się na punt widokowy Montparnasse można kupić zwykły bilet jednorazowy (ceny w 2023 roku kształtowały się następująco: 18e bilet normalny, 13,50e dzieci w wieku 12-17 lat, 9,50e dzieci w wieku 4-11 lat, dzieci poniżej 4 roku życia bezpłatnie) lub bilet dzień i noc uprawniający do wjazdu na taras widokowy dwukrotnie w przeciągu 48 godzin i umożliwiający zobaczenie panoramy Paryża zarówno w ciągu dnia jak i wieczorną porą (ceny w 2023 roku kształtowały się następująco: 25e bilet normalny, 19e dzieci w wieku 12-17 lat, 14e dzieci w wieku 4-11 lat, dzieci poniżej 4 roku życia bezpłatnie). My oczywiście wybraliśmy opcję dzień i noc i wjechaliśmy na wieżowiec Montparnasse dwukrotnie. Winda na Montparnasse zatrzymuje się na 56 piętrze i z tego piętra panoramę podziwia się przez okna. Można jednak wejść schodami na 59 piętro, na taras znajdujący się na dachu wieżowca i stamtąd panoramę miasta ogląda się przez specjalne szklane ogrodzenie, które na wysokości oczu pozbawione jest szyby. 

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

* Le Jardin du Luxembourg (Ogród Luxembourg)

To kolejne ulubione miejsce Paryżan, w którym z olbrzymią przyjemnością spędzają swój wolny czas. Można tam nie tylko odpocząć na jednym z licznych krzeseł czy leżaków, ale także pograć w bule na specjalnie do tego stworzonych boiskach, pobawić się na placu zabaw, czy też pospacerować licznymi alejkami. Miejsce to jest wyjątkowo piękne, więc nie mogło go zabraknąć na naszej liście. 
Jak dojechać do Ogrodu Luxembourg?
Do Ogrodu Luxembourg można dojechać metrem numer 12 (przystanek Notre- Dame des Champs), metrem 4 i 6 (przystanek Raspail), RER B (przystanek Luxembourg). 
Zwiedzanie Ogrodu Luxembourg
Ogród jest dostępny bezpłatnie. 

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

* Disneyland Paris

Wyjazd do Paryża nie byłby kompletny gdybyśmy nie zabrali naszych dzieci do Disneylandu. Disneyland, wbrew nazwie, wcale nie jest położony w Paryżu, a pod Paryżem. Składa się z dwóch części: Disneyland Park oraz Walt Disney Studios Park. Ze względu na mnogość atrakcji jeden dzień na oba Parki jest niewystarczający, więc naszym zdaniem na pierwszy raz warto skupić się tylko na Disneyland Park. Disneyland to miejsce odpowiednie dla dzieci w każdym wieku. Świetnie będą bawić się tam także dorośli, bo jest kilka takich atrakcji, po których poziom adrenaliny mocno skacze do góry.
Jak dojechać do Disneyland Paris?
Do Disneylandu można dojechać RER linii A (przystanek Marne-la-Vallee). 
Zwiedzanie Disneland Paris
Disneyland jest dostępny przez cały rok i przez cały rok cieszy się popularnością. Na temat Disneylandu więcej można poczytać w odrębnym wpisie, który dostępny jest tutaj

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi

Co jeszcze warto zobaczyć w Paryżu?

Było kilka miejsc w Paryżu, które znamy z naszych poprzednich wizyt, a do których nie udało nam się tym razem dotrzeć. Jednym z takich miejsc jest La Defense, które słynie z nowoczesnego budownictwa oraz ciekawej architektury. Pomimo szczerych chęci nie dotarliśmy też do Bois de Vincennes- parku Vincennes, do którego z naszego hotelu mieliśmy naprawdę blisko. Nie odkryliśmy też żadnego nowego muzeum, choć mieliśmy olbrzymią ochotę wybrać się do Muzeum Historii Naturalnej. Do listy miejsc, które chcemy jeszcze zobaczyć będąc w Paryżu dopisujemy również Park Asterixa oraz zamek królewski w Wersalu. 

Paryż z dziećmi
Plac Bastylia

Co trzeba zrobić będąc w Paryżu- nasze subiektywne TOP 10

1. Wjechać na szczyt wieży Eiffla i zobaczyć miasto z góry
2. Napić się kawy w jednej z kawiarenek, siadając przy stoliku na zewnątrz 
3. Zjeść na drugie śniadanie świeżą bagietkę z camembertem, a na podwieczorek pain au chocolat
4. Przespacerować się wzdłuż Sekwany
5. Kupić obraz na Montmartre
6. Zjeść naleśnika z musem kasztanowym
7. Napić się lampki wina pod Wieżą Eiffla
8. Wybrać się do Disneylandu
9. Zobaczyć wieczorną panoramę Paryża z wieżowca Montparnasse 
10. Zjeść prawdziwą francuską kanapkę

Paryż z dziećmi

Paryż z dziećmi
Hotel de Ville

Na jaką pogodę można liczyć w listopadzie?

Choć na pierwszy rzut oka listopad to nie jest wymarzony czas na zwiedzanie Paryża, to my jednak uważamy, że Paryż można zwiedzać przez cały rok i zawsze będzie wspaniale. Listopad oczywiście ma to do siebie, że dni są znacznie krótsze, wieczory dużo chłodniejsze i można trafić na deszczową aurę, ale wystarczy się odpowiednio przygotować, a żadna pogoda nie będzie nam straszna. My, podczas swojego listopadowego pobytu w Paryżu, trafiliśmy w idealne okienko pogodowe. Temperatury za dnia może nie były oszałamiająco wysokie, bo wynosiły ok 13st C, ale przez cały nasz pobyt było pięknie i słonecznie, więc nic więcej nie było nam do szczęścia potrzebne, by móc aktywnie zwiedzać to piękne miasto. 

Paryż z dziećmi

Na naszym blogu nie ma reklam, nie chcemy by przeszkadzały one w odbiorze naszych treści, jeśli jednak uważasz nasz wpis za interesujący i doceniasz naszą pracę będzie nam miło jeśli zaprosisz nas na kawę 💓

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziękujemy ! Rodzinnie Dookoła Świata !

15 komentarzy:

 1. Bardzo fajnie opisane, w miarę krótko a rzeczowo. Odnosząc się do tego co warto jeszcze zobaczyć w Paryżu to będąc na wzgórzu Montmartre, to polecam wstąpić na znajdujący się obok cmentarz, gdzie znajdują się groby wielu znanych artystów. Pozostając w tej cmentarnej tematyce, to nie może zabraknąć cmentarza Pere Lachaise, z grobami Chopina, Morisona, Oscara Wilde'a. Metro 2 stacje Pere Lachaise,Philippe Auguste, Alexandre Dumas lub metro 3 Pere Lachaise. Będąc w ogrodach Luxemburskis, warto zobaczyć pobliski Panteon z grobem M. Curie. RER B (Luxembourg)Niedaleko Panteonu znajduje się również częściowo zniszczony amfiteatr z czasów rzymskich Arenes de Lutece, metro 7 stacje Jussieu lub Place Monge i metro 10 stacje Jussieu lub Cardinal Lemoine. Oczywiście obok jest Uniwersytet Sorbona, Ogród Botaniczny i Muzeum Historii Naturalnej które znajduje się od strony dworca Austerlitz (metro 5 i 10 oraz RER C) W tym regionie znajduje się również Wielki Meczet. Pomiędzy Ogrodami Luxemburskimi i wyspą Cite z katedrą N-D znajduje się dzielnica łacińska z wąskimi uliczkami, restauracjami i pięknym kościołem Église Saint-Séverin oraz w pobliżu stacj metra 10 Maubert - Mutualite, niesamowite muzeum policji. Polecam również Muzeum Armii i Les Invalides z grobem Napoleona ale to wyprawa na cały dzień. Dojazd liniami metra 8 (La Tour-Maubourg, Invalides) lub 13 (Varenne i Invalides)RER C (Invalides)
  Dzięki za informację odnoście linii RER B z lotniska CDG, bo lecę do Paryża na święta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kilka lat temu mieliśmy okazję odwiedzić większość z tych miejsc i również je polecamy :) Do Paryża jeszcze z pewnością wrócimy to będzie okazja wybrać się wszędzie tam gdzie nie udało nam się tym razem :) A co do RER B to o tym, że nie jeździ na lotnisko dowiedzieliśmy się jadąc na lotnisko 😂

   Usuń
 2. Dziękuję. Super opisane propozycje. Jeszcze bardziej nie mogę się doczekać wyjazdu do Paryża. Wpisuję również naleśniki z musem/kremem kasztanowym jako Must to eat in Paris 😀 Opisy linii metra i przystanków bardzo przydatne. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy i cieszymy się, że nasz wpis okazał się przydatny podczas planowania wyjazdu. Paryż to cudowne miasto, więc jest na co czekać 😁 Życzymy udananej wycieczki. Pozdrawiamy!

   Usuń
 3. Dziękuję bardzo za super opisane obiektywy turystyczny i jak dojechać do nich. My planujemy zwiedzania Paryżu w sierpniu 2022 z dziećmi, w tym jedno niepełnosprawny. Które z tych obiektyw jest dobrze do zwiedzania dla dziecko na wózku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszymy się bardzo, że nasz wpis o Paryżu przydał się podczas planowania wyjazdu :)
   W Paryżu wiele miejsc da się zwiedzać z dzieckiem w wózku, między innymi można wjechać z wózkiem na wieżę Eiffla, niestety chyba tylko do drugiego piętra oraz na wieżowiec Montparnasse. Poza tym wózkiem da się poruszać po Ogrodach Tuileries, Polach Marsowych, odradzamy Pola Elizejskie, ze względu na duże tłumy, gdzie poruszanie wózkiem może być problematyczne. Z dzieckiem w wózku można też odwiedzić Luwr oraz Muzeum D'Orsay. Z wózkiem czasami bywa ciężko w metrze, bo nie zawsze działają windy. Pozdrawiamy !

   Usuń
 4. Świetny blog!!
  Czy w obiekcie którym byliście kuchnia jest w pełni wyposażona? będę mogła przygotować obiad?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy! Tak, jest w pełni wyposażona, jest kuchenka, lodówka, talerze, sztućce, garnki, wszystko co potrzebne, żeby samodzielnie zrobić posiłek. Pozdrawiamy!

   Usuń
 5. Wybieramy się do Paryża w połowie października. Nie możemy zdecydować się czy rejs Sekwaną późną wieczorową porą czy w ciągu dnia? Wieczorem koło 18-19 może być już zimno i deszczowo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kilka lat temu byliśmy na takim rejsie po Sekwanie, ale za dnia. Ma on swój urok, ale wieczorem gdy miasto jest oświetlone musi być jeszcze piękniej. Poza tym jeśli dobrze pamiętamy to te stateczki poza letnim sezonem są zadaszone, więc deszcz im nie straszny 😀 Wystarczy się ciepło ubrać i cieszyć oczy pięknymi widokami. Pozdrawiamy!

   Usuń
 6. Czy na wieżę Eiffla można wejść z niemowlakiem 10 msc w nosidelku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jak najbardziej można. W takiej sytuacji raczej polecamy wjazd windą niż wchodzienie po schodach. Na pierwszym i drugim tarasie widokowym jest nawet możliwość przewinięcia dziecka.

   Usuń
 7. mamy pytanie co do wieży Eiffla , czy da się na szczyt wjechać z wózkiem parasolką , jesli nie to czy na dole są jakieś miejsca gdzie można zostawić wózek ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, można wjechać na wieżę Eiffla z wózkiem, musi to być jednak wózek składany, właśnie takiego typu jak parasolka. Niestety w pobliżu wieży nie ma żadnej przechowalni bagażu. Pozdrawiamy !

   Usuń
  2. bardzo dziękuję za szybka odpowiedź .Pozdrawiam
   Jacek

   Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger