Disneyland Paris z dziećmi

Planując nasz pobyt w Paryżu wiedzieliśmy, że jeden dzień w całości przeznaczymy na wizytę w Disneylandzie. Dla naszych dzieci był to jeden z ważniejszych punktów programu. I wcale nas to nie dziwi, bo bajkowy świat Disneya zna chyba każdy, a możliwość bycia jego częścią, choć przez chwilę, jest niesamowicie kusząca. 


Spis treści:


Gdzie położony jest Disneyland?

Wbrew nazwie Disneyland Paris wcale nie jest położony w Paryżu, a w Marne-la-Vallée, które od centrum Paryża oddalone jest o około 50 kilometrów. Park jednak jest bardzo dobrze skomunikowany z francuską stolicą, więc dojazd do niego nie stanowi żadnego problemu.


Jak dojechać do Disneylandu z Paryża?

Z centrum Paryża do Disneylandu dojedziemy bez problemu RER-em linii A (przystanek końcowy to Marne-la-Vallée Parcs Disneyland). Jeśli podczas pobytu w Paryżu będziemy mieć bilet tygodniowy na wszystkie zony to na bilecie tym możemy dojechać również do Disneylandu. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na zakup biletu tygodniowego, to jadąc do Disneylandu należy kupić Île-de-France (IDF) point-to-point tickets, czyli bilet z punktu do punktu. Jadąc do Disneylandu z centrum Paryża, czyli z zony pierwszej do piątej, za przejazd powinniśmy zapłacić 7,60e za bilet normalny oraz 3,80e za bilet ulgowy dla dzieci od 4 do 10 roku życia (podane ceny to ceny na listopad 2021). Bilety wstępu do Disneylandu

Zaczniemy od tego, że Disneyland składa się z dwóch części: Disneyland Park oraz Walt Disney Studios Park. Ma to oczywiście wpływ na bilety wstępu, a więc można kupić:
* bilet do jednego, wybranego parku na określony dzień
* bilet do jednego, wybranego parku bez określania konkretnego dnia (ważny jest rok)
* bilet do obu parków na określony dzień
* bilet do obu parków bez określania konkretnego dnia
Naszym zdaniem, jeśli na Disneyland mamy przeznaczony tylko jeden dzień, to bilet do obu parków mija się z celem. Atrakcji w obu parkach jest tak dużo, że nie da się z tego wszystkiego skorzystać w ciągu jednego dnia. Naszym zdaniem będąc w Disneylandzie po raz pierwszy najlepiej wybrać się tylko do Disneyland Park.
Ceny biletów podzielone są na kilka grup cenowych. Najtańsze bilety można kupić w tygodniu, pod warunkiem, że nie jest to dzień wolny od pracy. W weekendy, święta, wakacje ceny biletów są wyższe. Podczas naszego pobytu, 11 listopada, we Francji wypadało święto i bilety za naszą czwórkę były droższe o prawie 200euro, względem tego co zapłaciliśmy idąc do Disneylandu dzień wcześniej. Bilety najlepiej kupować online, z racji tego, że podczas dokonywania zakupu widzimy aktualną cenę. My swoje bilety kupiliśmy wieczorem, na dzień przed wizytą w Disneylandzie. 

* Dzieci poniżej 3 roku życia mają wstęp do Disneylandu bezpłatny
* Dla dzieci, które rozpoczęły 4 rok życia, a nie ukończyły jeszcze 11 lat są bilety ulgoweDisneyland w dobie pandemii

Ze względu na ograniczenia covidowe, które zostały wprowadzone w całej Francji, na chwilę obecną wejście do Disneylandu jest możliwe tylko i wyłącznie po okazaniu ważnego certyfikatu (paszportu) covidowego. Oznacza to, że do parku mogą wejść tylko osoby zaszczepione lub osoby przetestowane, które uzyskały negatywny wynik testu (test ma ważność tylko 72 godziny) lub ozdrowieńcy, pod warunkiem, że od momentu zakażenia upłynęło co najmniej 11 dni, a nie więcej niż pół roku. Z obowiązku przedstawienia certyfikatu zwolnione są dzieci do 12 roku życia. Na terenie Disneyland Village znajduje się punkt, w którym można wykonać test (za dodatkową opłatą). 


Aplikacja Disneyland na telefon

Przed wyruszeniem do Disneylandu warto pobrać na telefon disneylandową aplikację (dostępna tutaj). W aplikacji znajduje się mapa Parku z zaznaczonymi wszystkimi atrakcjami, po kliknięciu w każdą z nich widzimy informację czy jest ona dostępna dla wszystkich, czy może jednak obowiązuje na nią limit wzrostu. To co jednak jest najfajniejsze to to, że na mapie pokazany jest także czas oczekiwania w kolejce, co zdecydowanie ułatwia przemieszczanie się i planowanie. Czasy aktualizowane są na bieżąco, więc jeśli widzimy, że w jednym miejscu czas oczekiwania jest zbyt długi, można tę atrakcję w danym momencie odpuścić i pójść na inną, mniej obleganą. 


Zamek Śpiącej Królewny

Zwiedzanie Dineyland Park

Disneyland Park podzielony jest na 5 części, a więc jest Main Street, Frontierland, Adventureland, Fantasyland oraz Discoveryland. Po minięciu głównego wejścia, gdzie sprawdzane są bilety, wkracza się oczywiście na Main Street, a przed oczami pojawia się przepiękny zamek Śpiącej Królewny oraz pięknie stylizowane budynki, w których znajdują się sklepy z pamiątkami, punkty gastronomiczne itp. 

Main streetPo dotarciu pod zamek można wybrać trzy drogi:

* skręcając na rondzie w lewo trafimy do Frontierland. Ta część Parku stylizowana jest na Dziki Zachód i naprawdę można poczuć się jakby przeniosło się w czasie.
* skręcając na rondzie w prawo dotrzemy do Discoveryland. Ta część Parku to podróż w kosmos. W Discoveryland jest jeden z najbardziej ekstremalnych roller coasterów "Star Wars Hyperspace Mountain".
* idąc na wprost można wejść do zamku, a stamtąd przejść do Fantasylandu. W Fantasyland jest najwięcej atrakcji przeznaczonych dla młodszych dzieci.
Pomiędzy Frontierland, a Fantasylandem znajduje się jeszcze Adventureland, a więc to kraina Piotrusia Pana, Piratów z Karaibów oraz Indiana Jonesa.  

Naszą ulubioną częścią parku był oczywiście Frontierland oraz Adventureland. We Frontierland znajduje się między innymi Dom Strachów oraz fantastyczny roller coaster Big Thunder Mountain. We Frontierland trafiliśmy także na dekoracje powiązane z uwielbianą przez nas bajką Coco. Do Domu Strachów nie ma żadnego ograniczenia wiekowego, więc biorąc tam swoje dzieci sami musimy ocenić poziom ich "stalowych" nerwów. Jeśli chodzi o Big Thunder Mountain to na tę atrakcję obowiązuje ograniczenie wzrostowe (min. 102cm) i choć nasz młodszy już mieścił się w tym limicie, to tę atrakcję jednak mu darowaliśmy, za to córa wybrała się na nią dwukrotnie ;-)

Big Thunder Mountain
Dom Strachów

Zabudowa Frontierland

W Adventureland czekały na nas kolejne, fantastyczne, rodzinne atrakcje, takie jak Dom na drzewie należący do rodzinki Robinsonów oraz kraina Piratów z Karaibów, którą podziwialiśmy z poziomu wody. Był też kolejny, zwariowany roller coaster "Indiana Jones and the Temple of Peril". 

Piraci z KaraibówGdy najbardziej ekscytujące atrakcje Adventureland zostały zaliczone ruszyliśmy w stronę Fantasyland oraz Discoveryland. W Fantasyland odwiedziliśmy Pinokio, Królewnę Śnieżkę oraz Aladyna. Pokręciliśmy się na wirujących filiżankach oraz trafiliśmy do krainy Piotrusia Pana, którą zwiedzaliśmy siedząc w latającym statku. Za to w Discoveryland ratowaliśmy świat razem z Bazzem strzelając do kosmitów laserowymi pistoletami i wybraliśmy się do kina na pokaz 4D. Czas upływał nam w ekspresowym tempie na ciągłym śmiechu i świetnej zabawie. Zanim się obejrzeliśmy była już 17:00, a przyjechaliśmy do Parku zaraz po jego otwarciu, czyli o 9:30. Pomimo, że w Disneylandzie spędziliśmy prawie cały dzień nie udało nam się skorzystać ze wszystkich atrakcji, ale te z których nie skorzystaliśmy pominęliśmy akurat z premedytacją. Wybierając się do Disneylandu dokładnie wiedzieliśmy gdzie chcemy się wybrać i nasz plan został zrealizowany w 100%. Zanim Disneyland został na dobre zamknięty, my byliśmy już w drodze do Paryża. Park opuściliśmy na godzinę przed jego zamknięciem. 

Dodatkowe informacje:

* Na terenie Disneylandu jest kilka punktów gastronomicznych, niestety z tego co zauważyliśmy to głównie serwują fast food. Można jednak zabrać ze sobą swoje własne jedzenie oraz picie, zgodnie z własnymi potrzebami i preferencjami.  
* Na terenie Parku w wielu miejscach są dostępne toalety i nie mieliśmy żadnego problemu z ich zlokalizowaniem
* do większości atrakcji w Disneylandzie ustawiają się kolejki, przed wejściem na każdą z atrakcji jest podany czas oczekiwania. Podczas naszego pobytu średni czas oczekiwania na wejście na daną atrakcję wynosił 20 minut. Na najpopularniejsze atrakcje można wykupić fast pass, wówczas nie stoi się w standardowej kolejce, tylko wchodzi się drugim, ekspresowym wejściem. 
* na terenie Disneylandu w wielu miejscach są sklepiki z pamiątkami i choć ceny są wysokie to można znaleźć w nich naprawdę piękne pamiątki, nie tylko pluszaki, kubki czy lalki, więc warto się tam rozejrzeć i znaleźć coś wyjątkowego. Asortyment jest zdecydowanie bogatszy, niż w sklepie Disneya, który znajduje się na Polach Elizejskich w Paryżu.
* godziny otwarcia Disneylandu najlepiej sprawdzać na stronie Parku. W dniu w którym my byliśmy park był czynny od 9:30 do 19:00, w weekendy otwarty jest dłużej, a w wakacje nawet do 22:00. 


Inne wpisy dotyczące Paryża:

6 komentarzy:

 1. janinawarchol@wp.pl22 listopada 2021 19:48

  "Tekturowe" amerykańskie dziadostwo. W tych czasach nie warto tam za bilety przepłacać.
  Konkurencja ich przebiła
  ...w Polsce też :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością jest sporo innych, fajniejszych parków rozrywki, ale dla nas Disneyland to nie dziadostwo, wręcz przeciwnie. Dbałość o detale jest niesamowita i wszystko pięknie się prezentuje. Nam bardzo się podobało, ale oczywiście każdy ma swoje własne odczucia i my je w 100% szanujemy. Pozdrawiamy serdecznie!

   Usuń
 2. czy park nadaje się dla 3 latka ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasz syn miał 3.5 roku i bardzo mu się podobało. Są atrakcje, na które ze względu na wzrost, mniejsze dzieci nie mogą pójść, ale jest sporo takich gdzie można iść całą rodziną np. Piraci z Karaibów, Piotruś Pan, Tańczące Filiżanki. Ogólnie cała strefa Fantasyland jest dla mniejszych dzieci, ale i w pozostałych strefach też coś się znajdzie dla młodszych dzieci.

   Usuń
  2. Czyli bilet dla syna byl darmowy , w jaki sposób weryfikowali wiek dziecka ?

   Usuń
  3. Nie weryfikowali w ogóle jego wieku. Bilety kupiliśmy online i tylko bilety były sprawdzane przy wejściu.

   Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger