Góra Paproć- Beskid Wyspowy z dziećmi

O tym, że w Beskidzie Wyspowym przepięknych widoków nie brakuje przekonujemy się na każdym kroku. Eksplorowanie tego regionu Małopolski sprawia nam olbrzymią przyjemność i wciąż staramy się odkrywać nowe miejsca, choć mamy kilka swoich ulubionych, do których lubimy wracać. O jednym z takich miejsc już pisaliśmy i mowa tu oczywiście o Przełęczy Słopnickiej. Kolejnym takim miejscem jest Góra Paproć, z okolic której można podziwiać piękną panoramę Tatr. Góra Paproć położona jest w gminie Tymbark, niedaleko samego Tymbarku. Jej charakterystycznym elementem jest krzyż milenijny oraz kaplica p.w. Matki Boskiej Królowej Beskidów, które znajdują się na szczycie. Góra Paproć często nazywana jest także Rysią Górą lub Koszarską Górą.
Na Górę Paproć prowadzą następujące szlaki:
* szlak niebieski z Tymbarku, Przylaski
* szlak zielony oraz niebieski z Zalesia
* szlak zielony z Tymbarku
* szlak niebieski ze wsi Koszary
Na Górę Paproć można też wjechać samochodem. Do samego krzyża milenijnego biegnie asfaltowa droga, a pod krzyżem znajduje się darmowy, duży parking. My jak do tej pory zawsze na Górę Paproć wjeżdżaliśmy samochodem. 
Z Góry Paproć roztaczają się przepiękne widoki na Tatry, Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, a nawet na Beskid Żywiecki. Na szczycie znajduje się drewniana wiata spod której można wyruszyć na ścieżkę przyrodniczo- edukacyjną na Górze Paproć. Składa się ona z 10 przystanków. Każdego roku, w ostatnią niedzielę czerwca, na Górze Paproć odbywa się uroczyste otwarcie sezonu turystycznego poprzedzone mszą odbywającą się w tamtejszej kaplicy. 
Góra Paproć dzięki temu, że jest łatwo dostępna, może być celem wycieczki o każdej porze dnia i roku. Może być także dodatkiem w podróży po Beskidzie Wyspowym, bądź miejscem, do którego udajemy się tylko po to, by  posiedzieć w otoczeniu pięknych widoków. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger