Góra Paproć- Beskid Wyspowy z dziećmi

O tym, że w Beskidzie Wyspowym przepięknych widoków nie brakuje przekonujemy się na każdym kroku. Eksplorowanie tego regionu Małopolski sprawia nam olbrzymią przyjemność i wciąż staramy się odkrywać nowe miejsca, choć mamy już kilka swoich ulubionych, do których lubimy wracać. O jednym z takich miejsc już pisaliśmy i mowa tu oczywiście o Przełęczy Słopnickiej. Kolejnym takim miejscem jest Góra Paproć, z okolic której można podziwiać piękną panoramę Tatr. 

Góra Paproć często nazywana także Rysią Górą lub Koszarską Górą, położona jest w gminie Tymbark, niedaleko samego Tymbarku. Jej charakterystycznym elementem jest krzyż milenijny oraz kaplica Matki Boskiej Królowej Beskidów, które znajdują się na szczycie. Każdego roku, w ostatnią niedzielę czerwca, na Górze Paproć odbywa się uroczyste otwarcie sezonu turystycznego poprzedzone mszą odbywającą się w tejże kaplicy. 
Na Górę Paproć prowadzą następujące szlaki:
* szlak niebieski z Tymbarku, Przylaski
* szlak zielony oraz niebieski z Zalesia
* szlak zielony z Tymbarku
* szlak niebieski ze wsi Koszary
Na Górę Paproć można też wjechać samochodem. Do samego krzyża milenijnego biegnie asfaltowa droga, a pod krzyżem znajduje się darmowy, duży parking (GPS: 49.73174, 20.35415). My jak do tej pory zawsze na Górę Paproć wjeżdżaliśmy samochodem. 
Z Góry Paproć roztaczają się przepiękne widoki na Tatry, Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, a nawet na Beskid Żywiecki. Na szczycie znajduje się drewniana wiata spod której można wyruszyć na ścieżkę przyrodniczo- edukacyjną na Górze Paproć. Składa się ona z 10 przystanków i została poprowadzona tak, by można było zatoczyć pętlę. 
Ścieżka dydaktyczno- przyrodnicza na górze Paproć to bardzo fajny pomysł na spacer z dziećmi. Przy każdym z 10 przystanków znajdują się tablice edukacyjne zawierające wiele cennych informacji między innymi na temat flory i fauny, z którą mamy styczność w obrębie ścieżki. Trasa nie jest trudna, ale pokonują ją trzeba zmierzyć się ze stromym zejściem, a potem oczywiście z podejściem. 

Góra Paproć dzięki temu, że jest łatwo dostępna, może być celem wycieczki o każdej porze dnia i roku. Może być także dodatkiem w podróży po Beskidzie Wyspowym, bądź miejscem, do którego udajemy się tylko po to, by  posiedzieć w otoczeniu pięknych widoków. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger