Dłubniański Park Krajobrazowy- Małopolska z dziećmi

Dłubniański Park Krajobrazowy to bezsprzecznie kolejna małopolska perełka położona na granicy Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej, Wyżyny Miechowskiej oraz Płaskowyżu Proszowickiego. Przez teren Parku przepływa rzeka Dłubnia, która zasilana jest przez licznie występujące na tym obszarze źródła. Najpiękniejsze z nich, nazywane źródłami pulsującymi, położone są w Ściborzycach oraz Imbramowicach i to właśnie one stały się obiektem naszego zainteresowania. Podkreślamy jednak, że to nie jedyne atrakcje w Dłubniańskim Parku Krajobrazowym. Na uwagę zasługują także znajdujące się w jego obrębie zabytkowe kościoły oraz dworki szlacheckie. 

Źródło Hydrografów w Imbramowicach
Na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego znajdują się następujące źródła:
* źródło w Jangrocie
* źródło Aleksandry w Imbramowicach
* źródło Strusi w Imbramowicach
* źródło Jordan w Ściborzycach
* źródło Hydrografów w Imbramowicach
* źródło Elżbiety w Zamłyniu
* źródło w Iwanowicach
* źródło Mirosława w Maszkowie
* źródło Geografów w Przybysławicach
* źródło św. Kingi w Sułkowicach
By zobaczyć je wszystkie z pewnością trzeba przeznaczyć na tę wycieczkę kilka godzin, a jeśli dysponujemy tylko popołudniem, jak to miało miejsce w naszym przypadku, to swoją uwagę warto skierować w stronę trzech z nich: źródła Jordan, Strusi oraz Hydrografów. 


My rozpoczęliśmy od źródła Jordan, które ze względu na swój niepowtarzalny charakter zostało uznane za pomnik przyrody. Źródło Jordan znajduje się w miejscowości Ściborzyce, która oddalona jest od Krakowa o niecałą godzinę drogi samochodem. Źródło i zagospodarowany wokół niego teren można zobaczyć już z drogi. Niestety w pobliżu brak wyznaczonej strefy parkowania, więc auto zostawiliśmy na poboczu i idąc wyraźną ścieżką, wzdłuż pola, skierowaliśmy się nad brzeg źródełka. Przy źródle Jordan znajduje się turystyczna wiata, drewniany pomost oraz tablica edukacyjna wraz z mapą, na której zaznaczono pozostałe źródła. Z pomostu można w bezpieczny sposób przyjrzeć się źródełku i zobaczyć jak jego dno pulsuje. Te podwodne ruchy wody to nic innego jak miejsca, w których woda, pod ciśnieniem, wypływa ze szczelin skalnych. Wody źródła zachwycają błękitno- turkusowym kolorem, który w zależności od nasłonecznienia może być jeszcze bardziej intensywny.
Źródło JordanPo opuszczeniu źródła Jordan wróciliśmy do auta i pojechaliśmy do Imbramowic, gdzie udaliśmy się nad źródło Hydrografów. Auto zaparkowaliśmy w pobliżu tablicy edukacyjnej i ruszyliśmy przed siebie. To co nas zaskoczyło to to, że przy źródle znajduje się dom oraz drewniany budynek gospodarczy, więc trochę niepewnie wkroczyliśmy na okalający źródełko teren. Nikt nas jednak stamtąd nie przegonił, więc już na spokojnie obeszliśmy źródełko dookoła. Podobnie jak w przypadku źródła Jordan, tak i tutaj mogliśmy zaobserwować pulsowanie wody oraz dodatkowo podwodne kręgi, które utworzyły się z różnokolorowego piasku. Nad źródłem Hydrografów zastał nas zachód słońca i mimo, że mieliśmy wielką ochotę na kontynuowanie naszej wycieczki trzeba było wracać do Krakowa. 


Dłubniański Park Krajobrazowy skrywa wiele przepięknych miejsc, które warto zobaczyć. Bez wątpienia największe wrażenia robią źródła i z pewnością wybierzemy się jeszcze na kolejną wycieczkę, by odkryć te, do których tym razem nie udało nam się dotrzeć. 

Cenne wskazówki:
* w zaplanowaniu wędrówki po Dłubniańskim Parku Krajobrazowym może pomóc przewodnik przygotowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, który dostępny jest tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger