Małopolska z dziećmi- Puszcza Niepołomicka rowerem

Puszcza Niepołomicka to jedno z naszych ulubionych miejsc na rodzinny spacer, czy też rowerową przejażdżkę. Z racji bliskiej odległości od Krakowa możemy wybrać się tam nie tylko w weekend, ale także w środku tygodnia. Wystarczy, że wsiądziemy do samochodu i po pół godzinie jazdy możemy cieszyć się świeżym powietrzem oraz odpoczynkiem na łonie natury z dala od zgiełku miasta.

Jeden ze stawów mijanych po drodze
Jak dojechać do Puszczy Niepołomickiej?
Najwygodniej i najszybciej do Puszczy Niepołomickiej dostaniemy się samochodem, a do dyspozycji mamy kilka darmowych parkingów ulokowanych w różnych miejscach w obrębie Puszczy. Auto to jednak nie jedyny sposób dotarcia do Puszczy Niepołomickiej. Z Krakowa do Niepołomic bez problemu dostaniemy się również komunikacją podmiejską oferowaną przez MPK, w kierunku Niepołomic jeżdżą takie autobusy jak: 211, 221 oraz 301. Można też skorzystać z usług jednego z prywatnych przewoźników (Mat-bus, Trans Bus, D-bus), bądź wyruszyć do Niepołomic rowerem poruszając się po Wiślanej Trasie Rowerowej. Z Krakowa do miejscowości Kłaj kursuje także pociąg, a dojazd nim zajmuje tylko pół godziny, także to kolejne, świetne rozwiązanie, by znaleźć się w Puszczy Niepołomickiej. 

Przebieg naszej trasy https://en.mapy.cz/s/herovubema
Mapa Puszczy Niepołomickiej
Początek naszej trasy
Szlaki w Puszczy Niepołomickiej
Przez teren Puszczy Niepołomickiej poprowadzono cztery szlaki turystyczne oznaczone kolorami zielonym, niebieskim, czerwonym oraz czarnym, szlaki rowerowe, konne, do narciarstwa biegowego, a także niezliczoną ilość leśnych ścieżek, które umożliwiają tworzenie przeróżnych wariantów wycieczek. Przez Puszczę Niepołomicką przebiega Rowerowy Pierścień Solny, który prowadzi po dawnych salinach wielicko- bocheńskich, a także Szlak Bursztynowy Greenways, który rozpoczyna się w Budapeszcie, a kończy nad Morzem Bałtyckim. 


Odcinek Drogi KrólewskiejRowerem po Puszczy Niepołomickiej
Zwiedzanie Puszczy Niepołomickiej z pozycji rowerowego siodełka to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego, a w szczególności polecamy tę opcję rodzicom z dziećmi. Ścieżki biegnące przez Puszczę prowadzą praktycznie po płaskim, a trasę można dobrać tak, by poruszać się z dala od ruchu samochodowego. Mnogość dróg, dróżek oraz ścieżek powoduje, że możemy stworzyć naprawdę długie przejazdy i to po zróżnicowanej nawierzchni, bądź w dowolnym momencie naszą trasę skrócić i wrócić do punktu startu. 

Żubrostrada
Nam podczas ostatniej wyprawy do Puszczy Niepołomickiej udało się zrobić prawie 40- kilometrową pętlę, w trakcie której zahaczyliśmy o takie miejsca jak Kapliczka Św. Huberta, Żubrowisko oraz przepiękny Czarny Staw. Po drodze minęliśmy także dwa pomniki przyrody, Dąb Batorego oraz Dąb Augusta II oraz kilka mniejszych stawków. Mieliśmy okazję jechać Drogą Królewską, która z racji normalnego ruchu samochodowego była najmniej przyjemnym odcinkiem, Żubrostradą, a także leśnymi ścieżkami. Naszym punktem startowym i zarazem końcowym był parking znajdujący się przy drodze krajowej numer 75. Gdy dojechaliśmy do Czarnego Stawu, który swoją drogą zrobił na nas bardzo dobre wrażenie, postanowiliśmy nie tylko odpocząć nad jego brzegiem, ale także spróbować objechać go dookoła. Przejażdżki tej nie polecamy jednak wszystkim, gdyż na ścieżce jest sporo wystających korzeni, które skutecznie utrudniają swobodne przemieszczanie się do przodu.

Czarny Staw
Droga prowadząca do Żubrowiska

Puszcza Niepołomicka często określana jest mianem zielonych płuc Krakowa i my zgadzamy się z tym stwierdzeniem w stu procentach. To miejsce jest naprawdę wyjątkowe i to o każdej porze roku, choć my z niecierpliwością czekamy aż do Puszczy zawita piękna, złota jesień. 

Inne trasy rowerowe po Puszczy Niepołomickiej

3 komentarze:

 1. Super. Osobiście wybieram opcję pociągiem do Kłaja (Kłaju?), z Tarnowa to opcja nader wygodna. Podejrzewam że z Krakowa też.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nam ze względu na dzieci, trzy rowery i rowerowy fotelik najwygodniej autem, ale połączenie pociągiem Kraków- Kłaj też jest świetne, a pociąg jedzie tylko pół godziny :)

   Usuń
  2. Zdecydowanie z dziećmi samochód najwygodniwjszy, ale dla tych co sami, lub z ekipą pociąg jest bardzo wygodny.

   Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger