Podziemia Rynku w Krakowie

Od dnia, w którym archeolodzy odkryli pod płytą Rynku Głównego mury średniowiecznego Krakowa, pragnęłam je zobaczyć na własne oczy. W pierwszych miesiącach, po otwarciu muzeum, zainteresowanie nim było tak olbrzymie, że o kupnie biletu można było zapomnieć. Na szczęście przyszedł dzień, w którym większość ludzi zaspokoiła swoją ciekawość, więc wreszcie mogłam się do niego udać, a moim kompanem została oczywiście Wiktoria.
Historia krakowskich podziemi rozpoczęła się w roku 2005. Wymiana nawierzchni Rynku Głównego umożliwiła archeologom przeprowadzenie szeroko zakrojonych prac badawczych. To co tam odkryli przeszło najśmielsze oczekiwania nie jednego Krakowianina. W podziemiach odnaleziono bowiem pozostałości Kramów Bolesławowych z XIII w., Kramów Bogatych powstałych pod koniec wieku XIV, cmentarzysko z XI wieku, a nawet elementy wodociągu miejskiego. W 2010 roku wszystkie te skarby zostały udostępnione zwiedzającym, jako filia Muzeum Historycznego w Krakowie. Na powierzchni ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych zostało rozmieszczonych około 700 eksponatów, o których można dowiedzieć się więcej z licznie rozstawionych ekranów dotykowych. Do wyboru mamy trzy trasy zwiedzania, które różnią się od siebie czasem trwania, od 45 do 120 minut. Wejście do Podziemi znajduje się w Sukiennicach.

Bilety do muzeum zamówiłam przez internet dzień przed, system umożliwił mi wybranie konkretnej godziny, więc dokładnie o czasie stawiłyśmy się na miejscu. Ledwo wkroczyłyśmy na teren Podziemi, od razu pojawiło się pierwsze zaskoczenie, a była nim kurtyna z pary wodnej, na której wyświetlany jest filmik przedstawiający średniowieczny Kraków. Po przekroczeniu owej kurtyny, Wika zrobiła to kilkakrotnie, znalazłyśmy się w innym świecie, przeniosłyśmy się do czasów Średniowiecza :-) W związku z tym, że od czegoś trzeba zacząć, w pierwszej kolejności podeszłyśmy do kamiennego bloku przedstawiającego bruk, z tabliczki informacyjnej szybko dowiedziałam się, z którego wieku są jego poszczególne części. Następnie natrafiłyśmy na mapę przedstawiającą szlaki handlowe kupców krakowskich w średniowiecznej Europie, patrząc na nią od razu nasuwa się jedno stwierdzenie : wszystkie drogi prowadzą nie do Rzymu. a do Krakowa :-) Pierwsze ekspozycje poświęcone są w całości tematyce handlu. Z jednej z nich dowiedziałyśmy się jakie towary były najczęściej eksportowane i należały do nich sól kamienna oraz plastry miedzi.

Szlaki handlowe w średniowiecznej Europie
Świadek archeologiczny
Kolejna część dotyczyła komunikacji i transportu oraz poświęcona była średniowiecznym systemom miar. W oczy od razu rzuca się rekonstrukcja wielkiego, średniowiecznego wozu, po brzegi obładowanego towarami. W tym miejscu natknęłyśmy się na dwie, jak dla nas, największe atrakcje, pierwszą z nich była średniowieczna, drewniana waga. Każdy chętny może stanąć na tej wadze i poznać swój ciężar według średniowiecznych miar, następnie wpisując uzyskane wyniki na ekranie dotykowym, przeliczane są one na kilogramy. 

Średniowieczny wóz dwukołowy
Średniowieczna, drewniana waga
Średni wzrost kobiet w XII wieku oraz nasza waga w średniowiecznych miarach
Drugą atrakcją była sala teatralna, którą odkryłyśmy dzięki miłej pani z obsługi. Obejrzałyśmy tam krakowską legendę o królu Kraku i Smoku Wawelskim, którą opowiadał piękny, biały kruk. W sali tej znajduje się także kilka monitorów z zabawami dla dzieci, na jednym z nich dzieciaki mogą przebierać rycerzy lub damy dworu, a na innym muszą dopasować brakujące elementy z wyświetlanego obrazka. Jedynym minusem było to, że owe ekrany nie do końca chciały z  nami współpracować, w każdym bądź razie, dla muzeum należy się 5 z plusem za to, że pomyśleli o najmłodszych. 

Sala teatralna
Następnie przeszłyśmy do sekcji poświęconej osadzie przedlokacyjnej. Tam zajrzałyśmy do wnętrza warsztatu złotniczego z przełomu XII-XIII wieku oraz do warsztatu kowalskiego z tego samego okresu. Wika nawet uderzała młotem w wielkie kowadło. Tuż obok warsztatów znajdują się relikty spalonej osady.

Warsztat złotnika
Warsztat kowalski
Idąc dalej minęłyśmy wielką makietę przedstawiającą Kraków z XV wieku, po czym doszłyśmy do fragmentów XI-wiecznego cmentarzyska. Część grobów została odsłonięta dla zwiedzających, a na ekranach multimedialnych można przyjrzeć się rekonstrukcjom twarzy owych zmarłych.


Kraków w XV wieku
Lokalizacja średniowiecznego cmentarzyska
Jeden z grobów 
Po drodze zajrzałyśmy jeszcze do sali, w której na ekranie o kącie 180 st. przedstawiana jest historiografia miasta, rzuciłyśmy okiem na średniowieczną rząpie, czyli skrzynię wodną, która zapewniała mieszkańcom dostęp do wody i przeszłyśmy do drugiej części wystawy
Druga część w całości poświęcona jest kramom Bogatym i Bolesławowym, w tym miejscu miałyśmy okazję popatrzeć na pozostałości z oryginalnej zabudowy, a w gablotach podziwiałyśmy wyroby z tamtych czasów, między innymi biżuterię. Całość dopełniona jest efektami dźwiękowymi takimi jak: okrzyki handlowe czy stukot dochodzący z warsztatów. 

Kramy BogateKramy Bolesławowe
Na sam koniec dla zwiedzających przygotowano kilka sal kinowych, w których można obejrzeć filmy dotyczące ważnych wydarzeń w historii Krakowa. My na te filmy poświęciłyśmy dosłownie parę minut i udałyśmy się w stronę wyjścia. Po drodze zatrzymałyśmy się jeszcze w sklepiku z pamiątkami, w którym Wika wybrała sobie drewnianego Lajkonika. Z uśmiechem na twarzy i bardzo pozytywnymi wrażeniami wyszłyśmy znów na powierzchnię krakowskiego Rynku.

Podsumowując naszą wycieczkę do Podziemi krakowskich mogę stwierdzić, że naprawdę warto tutaj przyjść. Nawet dzieci znajdą coś ciekawego dla siebie, a w takim miejscu, gdzie średniowiecze przeplata się z nowoczesnymi technologiami, nie można się nudzić. Bilety do krakowskich podziemi możemy zarezerwować przez internet (rezerwacja online), system rezerwacyjny działa sprawnie i bezproblemowo, sama go przetestowałam. Można wybrać konkretny dzień oraz godzinę (terminy dostępne są z 60-dniowym wyprzedzeniem). Ceny biletów uzależnione są od opcji jaka nas interesuje, możemy wybrać bilet normalny, ulgowy, grupowy lub rodzinny, dzieci do lat 5 wchodzą gratis. W każdy wtorek, prócz pierwszego wtorku miesiąca, gdy podziemia są zamknięte dla zwiedzających,  można do podziemi wejść bezpłatnie. Więcej informacji na temat biletów i godzin otwarcia dostępnych jest na stronie Podziemia Rynku w Krakowie.

2 komentarze:

  1. naprawdę ciekawe są te podziemia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Naprawdę spędziłyśmy tam bardzo interesująco czas i koniecznie trzeba tam się udać, chociaż raz :)

      Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger