Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej- Tatry z dzieckiem

W oczekiwaniu na tegoroczne wakacje, które jeszcze nie wiem kiedy nastąpią, podziwiamy to co mamy najbliżej, czyli nasze kochane Tatry. Gdy tylko okazało się, że przed nami kilka słonecznych dni bez zastanowienia ruszyliśmy w ich kierunku. W poszukiwaniu ciszy i spokoju udaliśmy się do miejscowości Małe Ciche, gdzie w przytulnym gospodarstwie agroturystycznym (nocleg w Małe Ciche) serwującym przepyszne jedzenie oparte o wyroby własnej produkcji, z widokiem na góry, spędziliśmy fantastyczny, wydłużony weekend.

Widok z naszego okna
I z pobliskiej polany


W związku z tym, że lubimy chodzić po górach i próbujemy tą pasją zarazić naszą córeczkę zdecydowaliśmy, że szlak do Morskiego Oka będzie idealny jako kontynuacja treningu adaptacyjnego. Trasa z racji swojej długości- prawie 9 km oraz różnicy wzniesień- 400 m, wcale nie jest taka łatwa jakby mogło się wydawać, zwłaszcza dla 3-latki, ale mimo trudności Wika poradziła sobie rewelacyjnie.
Szlak rozpoczyna się na parkingu przy Palenicy Białczańskiej. Droga praktycznie do samego Morskiego Oka pokryta jest asfaltem,dlatego też decydując się na tą wycieczkę trzeba liczyć się z tym, że napotkamy tu bardzo dużą ilość turystów. Początkowo trasa wiedzie przez Dolinę Białki, która następne przechodzi w Dolinę Rybiego Potoku. Jednym z charakterystycznych punktów tego szlaku są Wodogrzmoty Mickiewicza. Idąc dalej możemy zauważyć, że od drogi asfaltowej odbijają kamienne ścieżki wiodące przez las, dzięki tym ścieżkom znacznie skróciliśmy czas przejścia. Kolejnym charakterystycznym punktem jest Polana Włosienica, z której już całkiem niedaleko jest do Morskiego Oka.

W drodze na Palenicę Białczańską

Na szlaku
Wodogrzmoty MickiewiczaPolana Włosienica


Morskie Oko jest największym jeziorem w Tatrach, o charakterze polodowcowym, w najgłębszym miejscu przekracza 50 m głębokości. Z nad brzegu jeziora rozpościera się wspaniały widok na góry, między innymi na: Opalony Wierch, Miedziane, Mnicha, Cubrynę oraz Rysy. Do Morskiego Oka wpływają dwa potoki: Czarnostawiański oraz Mnichowy, natomiast wypływa jeden i jest nim Rybi Potok, który płynie w dół Doliny Rybiego Potoku.
Widok na jezioro oczywiście bajeczny i wart każdego trudu. Dla wytrwałych przy Morskim Oku rozpoczyna się szlak do Czarnego Stawu pod Rysami, my niestety już nie zdecydowaliśmy się na dalszy marsz, ale zrobimy to przy innej okazji.

Morskie Oko


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger