Chińskie przygotowania...

WIZA
Przed wyjazdem do Chin należy pamiętać, o tym że obowiązkowo musimy postarać się o wizę wjazdową na teren Państwa Środka. Na stronie chińskiej ambasady w Polsce można znaleźć wszystkie niezbędne informacje. Aby otrzymać wizę turystyczną musimy przedłożyć paszport (ważny minimum 6 miesięcy), wniosek wizowy ze zdjęciem takim jak do paszportu, potwierdzenie rezerwacji lotu w obie strony oraz potwierdzenie rezerwacji hotelu, przy wyjazdach służbowy wymagane jest jeszcze zaproszenie. Uzupełniając wniosek należy pamiętać o tym, że musi on być wypełniony bezbłędnie (bez skreśleń czy zamazań) oraz o tym, że każde pole musi być zapełnione, jeżeli jakaś pozycja nas nie dotyczy wpisujemy N/A. Czas oczekiwania na wizę w trybie normalnym to około 4 dni robocze, można też, za dodatkową opłatą, wnioskować o wizę w trybie ekspresowym, wówczas jest ona do odbioru w następnym dniu roboczym. O wizę powinniśmy starać się osobiście, Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej ma swoją siedzibę w Warszawie. Ważność wizy turystycznej wynosi 3 miesiące z dopuszczalną liczbą wjazdów 1 lub 2, w przypadku innych typów wiz można wjechać na terytorium Chin tyle razy, ile podano na wniosku i przebywać tylko taką ilość dni, jaką podaliśmy. Każdorazowy okres pobytu liczy się od dnia wjazdu na terytorium Chin.


CO WARTO KUPIĆ?
Poszukując informacji na temat oryginalnych pamiątek z Chin natknęłam się na takie stwierdzenie "nieważne gdzie pojedziesz i tak zawsze przywieziesz pamiątkę z Chin", jakże to zdanie jest prawdziwe i za razem smutne. Z każdej strony zalewa nas chińska tandeta, jak więc będąc tam nie kupić kolejnego bubla? Czy jest to w ogóle możliwe? Najlepszym miejscem na robienie zakupów są oczywiście bazary, na których można znaleźć wszystko, z jakością może być różnie, ale i tak z wielką przyjemnością się tam wybiorę, oczywiście by ustalić cenę zakupu trzeba się targować. W sieci sklepów państwowych Friendship Stores- Sklepy Przyjaźni można liczyć na to, że zakupione przez nas pamiątki posiadają gwarancję autentyczności, minusem jest zdecydowanie to, że ceny są wyższe niż na bazarach i nie podlegają negocjacjom. Na mojej liście znalazło się kilka rzeczy, które zamierzam przywieźć ze sobą do domu i są to:
1. zestaw zielonej herbaty wraz z porcelanowym imbryczkiem i filiżankami
2. bambusowe pałeczki- może będąc w Chinach nauczę się nimi posługiwać
3. Wyroby z jedwabiu (szal dla mnie i mojej małej damy, jedwabny krawat dla męża)
4. Chiński wachlarz wykonany z drzewa sandałowego
5. Biżuterię z jadeitu i pereł (podobno ceny pereł są niezwykle atrakcyjne)
6. Kaligrafię wykonaną na jedwabiu
7. Chińskie gry np. madżong
8. Lokalne przyprawy (imbir, mieszanka przypraw zwana pięć smaków) i dodatki do dań (np. grzybki Hua Gu, Taso Gu, Kuo Mo, Maw Gwooh)
9. Chiński latawiec, lalkę w tradycyjnym chińskim stroju, misia Pandę i zestaw do kaligrafii dla Wiki (akurat wrócę do Polski tuż przed Dniem Dziecka)
10. Pocztówki i magnes na lodówkę
11. Figurkę Buddy (będzie idealnie pasować do mojego bożka szczęścia przywiezionego z Dominikany).

CO WARTO ZOBACZYĆ?
Chiny to niezwykłe państwo, w którym jest bardzo wiele ciekawych miejsc do zobaczenie. Moja lista TOP jest bardzo długa, począwszy od Muru Chińskiego, poprzez Terakotową Armię, skończywszy na Rezerwacie Pandy Wielkiej w Chengdu. Niestety z racji tego, że jest to wyjazd służbowy, tylko dwa weekendy będę mogła przeznaczyć na zwiedzanie. Dlatego też postanowiłam się skupić na atrakcjach, które będą najbliżej mnie.
Pekin (Beijing) to niezwykłe miasto, które ma bardzo wiele do zaoferowania, najważniejszymi punktami turystycznymi w stolicy Chin są:
1. Zakazane Miasto- największy kompleks pałacowy na świecie wybudowany w XV w. Znajduje się na  światowej liście zabytków UNESCO.
2. Plac Tiananmen- Plac Niebiańskiego Spokoju- największy plac miejski na świecie, z mauzoleum Mao Zedonga. Miejsce masakry studentów podczas pamiętnych manifestacji o demokrację Chin w 1989 roku.
3. Park i Świątynia Nieba- taoistyczny kompleks świątynny wpisany na listę UNESCO znajdujący się w przepięknym parku.
4. Hutongi- stara część Pekinu z niską zabudową mieszkalną
5. Świątynia Yonghegong- Świątynia Lamy- lamaistyczna, największa buddyjska świątynia w Pekinie.
6. Letni Pałac- piękny kompleks położony nad jeziorem Kunming
7. Park Beihai- słowo Beihai oznacza Północne Morze, jest to dawny carski ogród, obecnie pełni funkcję parkową.
8. Rezydencja Księcia Gonga- pałac ten znajduje się nad brzegiem jeziora Qianhai.
9. Miasteczko olimpijskie
10. Ulica Wangfunjing- chiński Manhattan.
11. Pearl Market lub Silk Market- galerie z podróbkami oryginalnych marek

Wielki Mur Chiński- jest to jeden z 7 nowych cudów świata, wpisany oczywiście na listę UNESCO. Podobno mur chiński to jedyne dzieło człowieka, które widać z kosmosu. Z Pekinu można bez problemu dotrzeć do sześciu punktów zwiedzania muru, najbardziej znane punkty to:
1. Badaling- oddalony od Pekinu około 70 km, jest to odrestaurowany odcinek muru o bardzo atrakcyjnym położeniu, mur w tym miejscu unosi się i opada pomiędzy górami. Z racji odległości jest to miejsce niezwykle popularne, oblegany przez rzesze turystów.
2. Mutianyu- oddalony o 80 km od stolicy Chin. Atrakcyjność tego miejsca wynika z faktu, że część muru nie została odbudowana. Na mur można wjechać kolejką linową, bądź wejść pokonując 1000 stopni.
3. Simitai- oddalony o 110 km, odcinek muru przeznaczony dla osób o dobrej kondycji fizycznej. Piękna okolica, idealnie nadaje się na piesze wycieczki. W tym miejscu również część muru jest zniszczona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger