Najkrótszy szlak do Bacówki (Schroniska) na Maciejowej z Jasionowa

Bacówka na Maciejowej (schronisko PTTK na Maciejowej) w Gorcach to jedno z tych miejsc, do którego bardzo lubimy wracać. Najchętniej wybieramy szlak czerwony rozpoczynający się w Rabce- Zdrój, ale gdy pogoda jest niepewna i zależy nam na tym, by w miarę szybko dojść do celu, wtedy wybieramy najkrótszy szlak na Maciejową, czyli zielony z Jasionowa. 


Do Bacówki na Maciejowej można dotrzeć w następujący sposób:
* szlakiem czerwonym z Rabki- Zdrój
* szlakiem zielonym z Jasionowa (najkrótsza z dostępnych opcji)
* szlakiem zielonym ze wsi Ponice
* szlakiem czarnym z Rabki-Zdrój Słone
* szlakiem zielonym, a następnie czerwonym przez Stare Wierchy z ObidowejGdzie zaparować samochód idąc na Maciejową najkrótszym szlakiem z Jasionowa?
Auto można zaparować na poboczu drogi, w miejscu gdzie zielony szlak odbija z asfaltowej drogi. Zmieści się tam kilka samochodów, nie ma też żadnego zakazu, więc postój w tym miejscu jest jak najbardziej bezpieczny (GPS: 49.587257, 20.023191).Opis szlaku z Jasionowa do Schroniska PTTK na Maciejowej
Zielony szlak z Jasionowa to najkrótszy szlak prowadzący na Maciejową. Ma trochę ponad 2 kilometry długości, a czas przejścia szacowany jest na około 50 minut i my w tym czasie się zmieściliśmy. Nawet podczas zimowych wędrówek nie sprawia większych trudności (o czym pisaliśmy tutaj), więc jest wart uwagi o każdej porze roku. Według nas trasa z Jasionowa idealnie nadaje się na wędrówkę z dziećmi, bo szlak jest łatwy, a przewyższenie niewielkie. Są w zasadzie dwa takie bardziej znaczące podejścia, jedno w drodze do schroniska, a drugie w drodze powrotnej. Nie są one jednak bardzo długie, ani szczególnie strome. 

Szlak z Jasionowa biegnie praktycznie cały czas przez las. Tylko na początku i na końcu wędrówki można liczyć na widoki, a te oczywiście są bez dwóch zdań przepiękne. Spod Bacówki na Maciejowej, przy dobrej widoczności, widać między innymi Tatry oraz Babią Górę, więc jest co podziwiać. Będąc pod Bacówką można usiąść w środku lub na zewnątrz na zadaszonym tarasie. Są też drewniane stoły przy schronisku oraz ławki na polanie. Często zdarza się też, że przy Bacówce pali się ognisko. Bacówka na Maciejowej jest bardzo urokliwym miejscem, więc przerwa tutaj to zawsze duża przyjemność. My spędziliśmy tam ponad godzinę, a potem tym samym szlakiem wróciliśmy do Jasionowa.


Szlak z Jasionowa, pomimo tego, że biegnie lasem, jest lekki i przyjemny, a co najważniejsze w krótkim czasie doprowadza do jednego z ładniejszych miejsc w Gorcach, gdzie można spędzić miło czas w otoczeniu przepięknych widoków. 

2 komentarze:

  1. Bacówka świetna i pięknie położona, ale osobiście wolę szlak z Rabki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My też najbardziej lubimy czerwony z Rabki 😀 Jest bardzo widokowy

      Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger