Rezerwat Gagaty Sołtykowskie i tropy dinozaurów

O Rezerwacie Przyrody Gagaty Sołtykowskie, gdzie można zobaczyć tropy pozostawione przez dinozaury, dowiedzieliśmy się kilka miesięcy temu z mediów społecznościowych. Mając w domu małego fana dinozaurów wiedzieliśmy, że musimy się tam wybrać i zobaczyć je na własne oczy. Okazja nadarzyła się gdy akurat byliśmy w drodze do Warszawy. Lokalizacja
Gagaty Sołtykowskie to rezerwat przyrody znajdujący się w województwie świętokrzyskim, niedaleko miejscowości Odrowąż, 20 kilometrów od S7 w Skarżysku- Kamiennej. Dogodne położenie rezerwatu sprawia, że można tutaj odbić jadąc z Krakowa do Warszawy i jak dla nas było to miejsce idealne na dłuższą przerwę w podróży. Oczywiście rezerwat można też połączyć z innymi atrakcjami województwa świętokrzyskiego, do czego oczywiście zachęcamy.


Parking
U wylotu na szlak prowadzący do rezerwatu powstał sporych rozmiarów parking (GPS: 51.13917, 20.66891). Parking jest bezpłatny, a w jego pobliżu znajduje się wiata turystyczna.Rezerwat Gagaty Sołtykowskie- opis trasy
Z parkingu do stanowiska, gdzie zostały odnalezione ślady dinozaurów jest około 1,5 kilometra, które trzeba pokonać pieszo. Początkowo szliśmy szeroką, szutrową drogą, a potem gdy doszliśmy do rozwidlenia szlaków odbiliśmy w lewo na drewniane kładki. Następnie przez kilka minut szliśmy naprzemiennie drewnianymi kładkami i leśnymi ścieżkami. Nasza wędrówka zakończyła się gdy naszym oczom ukazała się duża, drewniana wiata. Jak się okazało pod jej dachem skrywały się tropy dinozaurów. 
 


Rezerwat Przyrody Gagaty Sołtykowskie powstał w 1997 roku na terenie byłej kopalni gliny, gdzie w odsłoniętych triasowych skałach, odkryto tropy dinozaurów, które powstały około 200 milionów lat temu. Tropy te pozostawiły zarówno dinozaury roślinożerne (zauropody), jak i mięsożerne (teropody). Ze względu na to, że ślady te podlegają procesom erozji, zostały odpowiednio zabezpieczone, a dodatkową ochronę zapewnia im zadaszenie wiaty. Choć stanowisko nie jest duże to na nas zrobiło olbrzymie wrażenie, w końcu jest to jeden z namacalnych dowodów na to, że dinozaury kiedyś żyły i stąpały po tej samej ziemi, po której my chodzimy obecnie. Nasz mały miłośnik dinozaurów był tym miejscem zachwycony, więc to dla nas najlepsza rekomendacja. 


Po obejrzeniu śladów dinozaurów z każdej możliwej strony ruszyliśmy w drogę powrotną. Zanim jednak znaleźliśmy się ponownie przy aucie na rozwidleniu odbiliśmy jeszcze na ścieżkę, którą wcześniej pominęliśmy. Doprowadziła nas ona na szczyt hałdy, którą mieliśmy okazję widzieć od strony wiaty. Następnie, nie zbaczając już z trasy, wróciliśmy po swoich śladach na parking. 

Rezerwat Przyrody Gagaty Sołtykowskie to nie lada gratka dla każdego miłośnika dinozaurów, a możliwość zobaczenia ich śladów z bliska naprawdę robi wrażenie, które jeszcze potęguje fakt, że zostały one pozostawione dawno, dawno temu. Z racji tego, że wycieczka jest lekka i przyjemna polecamy ją każdemu bez względu na wiek. Naszym zdaniem można tam wybrać się nawet z dziecięcym wózkiem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger