Wąwóz Królowej Jadwigi- Świętokrzyskie z dziećmi

Jedną z atrakcji Sandomierza jest słynny, lessowy Wąwóz Królowej Jadwigi, który uważany jest za najpiękniejszy wąwóz ziemi sandomierskiej. Po raz pierwszy do Wąwozu Królowej Jadwigi trafiliśmy kilka lat temu podczas zwiedzania Sandomierza. Gdy nadarzyła się okazja postanowiliśmy zajrzeć tam ponownie i zobaczyć to miejsce w zimowym wydaniu. 


Wąwóz Królowej Jadwigi powstał w wyniku erozyjnej działalności wody, która bez problemu mogła przedostać się i drożyć tunele w miękkich, lessowych skałach. Wąwóz ma długość około 500 metrów, a jego ściany w maksymalnym punkcie osiągają ponad 10 metrów wysokości. 


Do Wąwozu można wejść z dwóch stron. Jedno wejście znajduje się w pobliżu kościoła pw. Nawrócenia św. Pawła, a drugie zlokalizowane jest od strony ulicy Świętej Królowej Jadwigi, mieści się tam również darmowy parking na kilka samochodów. Zwiedzanie wąwozu jest bezpłatne i można do niego wejść przez cały rok. 


Nad wąwozem górują miedzy innymi lipy, klony oraz wiązy, które wiosną i latem tworzą nad wąwozem gęsty, liściasty parawan. W upalne dni to jedno z najprzyjemniejszych miejsc w Sandomierzu, gdzie można odpocząć i zaznać nieco chłodu. Zimą gdy drzewa pozbawione są liści do wąwozu wpada znacznie więcej słońca, przez co wygląda on zupełnie inaczej. Spacer przez Wąwóz Królowej Jadwigi to idealna opcja na rodzinną wycieczkę, nawet mniejsze dzieci mogą spróbować wędrować wąwozem o własnych siłach. Naszym dzieciom spacer wąwozem bardzo się podobał. Z olbrzymim zainteresowaniem przyglądały się lessowym skałom oraz odsłoniętym systemom korzeniowym rosnących tam drzew.Inne wpisy z Świętokrzyskiego:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger