Rodzinne atrakcje na niepogodę

Gdy za oknem szaro, buro i ponuro rozpoczyna się idealny czas na różnego rodzaju aktywności, którym nieprzyjazna aura nie jest w stanie pokrzyżować planów. Uwielbiamy miejsca, w których dzieci wraz z rodzicami mogą spędzić miło czas i to nie koniecznie na świeżym powietrzu. Na naszej liście jest już kilka takich perełek, a wiele innych wciąż czeka na nasze odkrycie. Poniższe atrakcje przetestowaliśmy na własnej skórze i szczerze je polecamy. Co więc można robić z dzieckiem w niepogodę?

Oto nasze propozycje, a poniżej bardziej szczegółowy ich opis:
* Muzeum Witrażu w Krakowie
* Muzeum Archeologiczne w Krakowie
* Muzeum Przyrodnicze w Krakowie
* Muzeum PRL-u w Krakowie
* Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie
* Krakowska Manufaktura Czekolady- czekoladowe warsztaty
* Manufaktura Cukierków- Ciuciu Cukier Artist w Krakowie
* Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie
* Jaskinia Raj i Centrum Neandertalczyka
* Warsztaty dekorowania bombek choinkowych w Bębło pod Krakowem
* Wystawa krakowskich szopek w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa

Muzeum Witrażu w Krakowie- Luty 2017
Do tego oryginalnego i zupełnie innego muzeum, trafiliśmy przy okazji warsztatów, które organizowane są dla dzieci i młodzieży w każdą sobotę. Tematem przewodnim naszych zajęć były średniowieczne rozety, a zadaniem uczestników było wykonanie swojej własnej rozety, przy użyciu kolorowych bibułek i czarnego papieru. Nim jednak dzieci zabrały się do pracy, zostały oprowadzone po pracowni, a podczas zwiedzania poznały historię witraży oraz kilka bardzo interesujących faktów związanych z tym rodzajem pracy. Warsztaty odbywają się pod czujnym okiem animatorów, którzy chętnie służą pomocą, więc wszystko odbywa się w bardzo miłej atmosferze.


Cenne wskazówki:
* warsztaty przeznaczone są dla dzieci od 5 do 12 roku życia
* podczas pierwszych zajęć dzieci oprowadzane są po pracowni, potem można brać udział tylko w samych warsztatach

Muzeum Archeologiczne w Krakowie- Styczeń 2016
Wizyta w muzeum może być naprawdę ciekawa i fascynująca nawet dla dzieci, a w krakowskim Muzeum Archeologicznym każde dziecko może poczuć się jak młody Indiana Jones, który odkrywa tajemnice sarkofagów i rozszyfrowuje tajemnicze wiadomości ukryte pod postacią hieroglifów. Gdy egipskie zagadki zostaną rozwiązane, koniecznie trzeba zajrzeć na wystawę "Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski", gdzie można przyjrzeć się strojom ludzi począwszy od człowieka neandertalskiego (70000 lat p.n.e) po ludność średniowiecznego Krakowa oraz makietom przedstawiającym ich domostwa.

W starożytnym Egipcie

Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski


Warto też obserwować wydarzenia, które mają miejsce w muzeum, gdyż organizuje ono często warsztaty dla dzieci np. z okazji ferii zimowych. My wzięliśmy udział w dwóch takich wydarzeniach "Egipski design" oraz "Hieroglify- święte pismo starożytnych Egipcjan" i Wiki była nimi zachwycona.

Podczas warsztatów "Egipski design"

Wskazówki:
* w niedzielę wstęp do muzeum jest bezpłatny
* muzeum organizuje bardzo ciekawe warsztaty dla dzieci, dlatego warto zaglądać na jego stronę internetową

Muzeum Przyrodnicze w Krakowie- Marzec 2017
W ramach krakowskich muzeów warto wybrać się do Muzeum Przyrodniczego znajdującego się przy ulicy Św. Sebastiana 9. Na odwiedzających czeka fascynująca wystawa skamielin oraz minerałów, wśród nich można na własne oczy zobaczyć "złoto głupców", czyli piryt. Niezwykle interesującą wystawą jest bez wątpienia ta poświęcona pająkom i skorpionom, ale tą część proponujemy osobom o stalowych nerwach ;-) Bardzo podobało nam się również na wystawie zwierząt egzotycznych. Poza tym na terenie muzeum można spotkać jedynego na świecie zachowanego w całości, wraz ze skórą i tkankami miękkimi nosorożca włochatego liczącego ok. 30 tysięcy lat.


Cenne wskazówki:
* muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli, w godzinach 9:00-15:00 wt-pt, w weekend 10:00-18:00.
* bilet normalny jest w cenie 20zł, bilet ulgowy 16zł
* więcej na temat muzeum można dowiedzieć się na tutaj

Muzeum PRL-u w Krakowie- Grudzień 2017
Wybierając się do tego muzeum z góry założyliśmy, że miejsce to będzie bardzo interesujące i oczywiście nie pomyliliśmy się. Muzeum PRL-u znajduje się w Nowej Hucie, w starym budynku po nieistniejącym już kinie "Światowid", który pamięta tamte odległe czasy jakby to było dziś. Podczas naszej wizyty trafiliśmy na niesamowitą wystawę "Paczka z Ameryki" która w fantastyczny sposób opowiadała o dostępności zachodnich towarów na rynku polskim i o pomocy jaka płynęła do Polski z Zachodu, właśnie za czasów Polski Ludowej. "Paczka z Ameryki" to jednak nie wszystko. W podziemiach muzeum mieści się bowiem schron, a w nim miała miejsce kolejna wystawa "Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie", która wywarła na nas piorunujące wrażenie. Na sam koniec udaliśmy się na ostatnią z wystaw poświęconą Solidarności w Małopolsce, ale akurat ta część najmniej przypadła nam do gustu. Mimo wszystko wizyta w muzeum PRL-u była bardzo udana i nawet nasza córka opuściła je zachwycona.

Budynek muzeum PRL-u
Na wystawie "Paczka z Ameryki"


Wizyta w schronie znajdującym się pod muzeum PRL-u 
Wystawa "Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie"

Wystawa "W kontrze. Solidarność Małopolska w stanie wojennym" 
Cenne wskazówki:
* muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 17:00
* we wtorki można zwiedzać muzeum bezpłatnie, w pozostałe dni ceny biletów wyglądają następująco: bilet normalny 10zł, bilet ulgowy 8zł. 
* więcej na temat muzeum można znaleźć tutaj

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie- Marzec 2016
Kolejną naszą muzealną propozycją jest bardzo ciekawe muzeum Manggha. Wystawy w tym muzeum bardzo często się zmieniają, więc warto śledzić ich stronę internetową, by być na bieżąco ze wszystkim wydarzeniami. Nas do Mangghi przyciągnęła bardzo fajna wystawa "Lalki. Oblicza japońskiej tradycji". Wystawa miała za zadanie pokazać jak bardzo ważną funkcję pełnią one w japońskiej kulturze. My, czyli żeńska część ekipy, byłyśmy zachwycone ich pięknem, wykonaniem i dbałością o szczegóły. Przy każdej z nich zatrzymywałyśmy się na dłuższą chwilę i aż zamarzyło nam się mieć taką w domu, także trzeba kiedyś wybrać się do Japonii ;-)


Cenne wskazówki:
* muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00
* we wtorki można zwiedzać muzeum za darmo
* w pozostałe dni ceny biletów wyglądają następująco: bilet normalny 20zł, bilet ulgowy 15zł
* w ramach akcji ministerialnej dzieciom i młodzieży w wieku 7-16 lat przysługuje bilet za złotówkę

Krakowska Manufaktura Czekolady- czekoladowe warsztaty -Listopad 2015
Jak sama nazwa mówi, Krakowska Manufaktura Czekolady to raj dla wielbicieli tego przysmaku. W chłodne dni bardzo chętnie ją odwiedzamy, gdyż nie ma nic lepszego jak filiżanka topionej czekolady, której smaku nie da się zapomnieć. Miejsce to urzekło nas totalnie, od pierwszych chwil i nie ma to nic wspólnego z tym, że wszędzie dookoła unosi się oszałamiający zapach czekolady. Manufaktura wychodząc na przeciw oczekiwaniom swoich klientów do swojej oferty wprowadziła czekoladowe warsztaty w wersji dla dzieci oraz dla dorosłych. Oczywiście wzięliśmy w nich udział, to znaczy nasza córa, która na około godzinę zamieniła się w najprawdziwszego w świecie deseranta. 


Warsztaty rozpoczynają się od krótkiej historii czekolady, potem uczestnicy warsztatów zabierają się do "pracy", wykonują miedzy innymi pralinki i trufle, bawią się w dekorowanie tabliczek czekolady, a wszystko to pod okiem pracownika Manufaktury. Na sam koniec każdy uczestnik otrzymuje dyplom małego deseranta, który jest potwierdzeniem zdobycia nowych umiejętności. Podczas warsztatów leje się morze czekolady, którą dzieci mogą próbować na różne sposoby i Wiki oczywiście skorzystała z tego przywileju. Najważniejsze jest jednak to, że całe to czekoladowe szaleństwo to przede wszystkim świetna i smaczna zabawa, która gwarantuje uśmiech dookoła głowy.

Wskazówki:
* czekoladowe warsztaty można zarezerwować telefonicznie, bądź przez stronę internetową
* minimalny wiek dziecka według informacji na stronie to 6 lat, ale w warsztatach mogą wziąć też  udział dzieci młodsze, jeśli tylko uważamy że sobie poradzą
* gdy nasze pociechy bawią się w deseranta, rodzice mogą wygodnie rozsiąść się w kawiarni i rozkoszować się czekoladowymi deserami, polecamy topioną czekoladę  bitą śmietaną
* przewidywany czas trwania warsztatów 45 min
* dziecko otrzymuje certyfikat deseranta oraz wszystkie wykonane przez siebie pralinki

Manufaktura Cukierków- Ciuciu Cukier Artist w Krakowie- Kwiecień 2016
Uwielbiamy miejsca, w których możemy dowiedzieć się czegoś nowego i ciekawego, a jeszcze bardziej gdy możemy wziąć czynny udział w warsztatach. Przy ulicy Grodzkiej w Krakowie powstała Manufaktura Cukierków, gdy tylko dowiedziałyśmy się o jej istnieniu, od razu postanowiłyśmy zajrzeć do środka. Przekraczając drzwi sklepu trafiłyśmy do świata przepięknie wykonanych cukierków i lizaków. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie barwniki, które są wykorzystywane do ich wykonania są oparte o naturalne składniki pozyskiwane z owoców i warzyw. A skąd o tym wszystkim wiemy? A stąd, że o każdej pełnej godzinie odbywa się tutaj pokaz podczas, którego można na własne oczy zobaczyć jak złocisty karmel zmienia się w te cudeńka. Po pokazie każde dziecko, dorosły zresztą także, może wykonać swojego własnego lizaka z czego oczywiście skorzystałyśmy.
Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie- Maj 2015
Miłośnicy przygód Koziołka Matołka oraz innych polskich bajek koniecznie powinni odwiedzić Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, gdzie dzięki wystawie "Bajkowy świat" możemy przenieść się do krainy baśni i bajek.  Program zwiedzania jest tak opracowany, by za równo dzieci jak i dorośli poczuli magię tego miejsca i muszę przyznać, że to naprawdę działa. Nasza bajkowa przygoda rozpoczęła się w magicznym przedpokoju, w którym nasz przewodnik poprosił nas o założenie zaczarowanych butów, dzięki którym pomniejszyliśmy się do rozmiarów polnej myszki i przez jej norkę przedostaliśmy się na Zaczarowany Dworzec Kolejowy w Pacanowie. Tam zostaliśmy poproszenie o zajęcie miejsc w magicznym pociągu, którym udaliśmy się w niezwykłą podróż do wnętrza ziemi, a także w kosmos oraz pod wodę. Nie był to jednak koniec naszej zabawy, przed nami był jeszcze  Czarodziejski Ogród, w którym Wiki zakochała się od pierwszego wejrzenia, szachowa wieża z salą kinową, piękny ogród w którym znajdują się bajkowe postaci i wiele, wiele innych atrakcji. Wiki była zachwycona tym bajkowym światem i uśmiech nie schodził jej z buzi. Na koniec udaliśmy się na spacer po Pacanowie, w poszukiwaniu Koziołka Matołka, którego można spotkać w różnych miejscach, nawet na dachu. Koziołek jest niezwykle sympatyczny i zawsze chętnie pozuje do zdjęcia ;-)


Wskazówki:
* bilet do Centrum należy zarezerwować z wyprzedzeniem przez internet, możemy wybrać konkretny dzień oraz godzinę
* w Centrum znajduje się księgarnia oraz sklepik z pamiątkami, w którym możemy zaopatrzyć się w drobne pamiątki

Jaskinia Raj i Centrum Neandertalczyka- Sierpień 2015
Kolejną naszą propozycją na niepogodę jest Jaskinia Raj oraz Centrum Neandertalczyka, które udostępnione są dla zwiedzających praktycznie przez cały rok, jedynie w grudniu, ze względu na ochronę mikroklimatu robiona jest "przerwa techniczna". W tego typu jaskini, ja i Wiki, byłyśmy po raz pierwszy i przyznaję, że zrobiła ona na nas niesamowite wrażenie, a to ze względu na niezwykle bogatą szatę naciekową. Wycieczkę tą wykorzystaliśmy do tego, by wprowadzić naszą córkę w tajniki speleologii i w obrazowy sposób wytłumaczyć jej różnicę pomiędzy stalaktytem, stalagmitem, a stalagnatem. W jaskini można też zobaczyć jak wyglądają misy martwicowe, draperie oraz przekonać się co kryje się pod tajemniczą nazwą "perły jaskiniowe". Niestety ze względu na ochronę tych przepięknych form skalnych, robienie zdjęć jest zabronione. Po opuszczeniu jaskini warto zajrzeć do Centrum Neandertalczyka, którego największą atrakcją jest mamut w skali 1:1, postacie neandertalczyków oraz reprodukcje ich domostw. Wystawę zwiedza się z audio przewodnikiem, co zdecydowanie pomaga w ogarnięciu tematu, tym bardziej że można wybrać trasę dla dzieci, bądź dla dorosłych, dzięki czemu przekazywana wiedza dostosowana jest do wieku i potrzeb.
Wskazówki:
* bilety do Jaskini Raj trzeba zarezerwować z wyprzedzeniem, najlepiej przez stronę internetową
* do jaskini wchodzi się o konkretnej godzinie, a zwiedzanie trwa około 45 min. 
* W jaskini utrzymuje się temp w wysokości ok +9st
* dzieci do lat 4 zwiedzają jaskinię bezpłatnie
* w jaskini ze względu na ochronę mikroklimatu nie wolno robić zdjęć

Warsztaty dekorowania bombek choinkowych w Bębło pod Krakowem
Kolejna nasza propozycja, choć tematycznie mocno ograniczona czasowo, jest naprawdę warta uwagi, a to dlatego, że te niesamowite warsztaty odbywają się w fabryce firmy Armar- producenta przepięknych, szklanych ozdób choinkowych. Każdy z uczestników warsztatów ma okazję wykonać własnoręcznie zdobione bombki, które będą niezwykłą ozdobą na choince. Cała przygoda w dekoratora zajęła nam około 1,5 godziny i dzięki niej poczuliśmy magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, Wiki stwierdziła że byliśmy w fabryce samego Świętego Mikołaja :-)
Gdy przyjechaliśmy do siedziby firmy zostaliśmy poproszeni o przejście do specjalnej sali, w której na długich stołach czekały na nas pędzle, farby oraz pojemniki z różnokolorowym brokatem. Po zajęciu swoich miejsc wybraliśmy bombki, które zamierzaliśmy ozdobić. Po krótkim wprowadzeniu jak należy używać farbek i brokatu zabraliśmy się do dzieła. To jak będzie wyglądać nasza bombka zależy od naszej wyobraźni, grunt to podejść do tematu z uśmiechem na buzi. Gdy nasze małe dzieła sztuki zostały ukończone, najpierw trafiły do wysuszenia, a następnie zostały bezpiecznie zapakowane do pudełek.  My w tym czasie obejrzeliśmy krótki filmik o powstawaniu szklanych bombek, a następnie udaliśmy się na zwiedzanie fabryki. Na sam koniec trafiliśmy do przyfabrycznego sklepu, w którym mogliśmy odebrać nasze bombki i przy okazji zakupić przepiękne ozdoby wykonywane właśnie przez Armar. Muszę przyznać, że bez względu na wiek każdy spędzi tu bardzo miło czas, a ozdabianie szklanych bombek na stałe wpisujemy do naszej bożonarodzeniowej tradycji.

Właśnie takie cuda tutaj powstają...
Wiki artystka
Materiały potrzebne do dekorowania

Nasze tegoroczne bombki
Wskazówki:
* warsztaty najlepiej rezerwować telefonicznie
* warsztaty są bezpłatne, opłacamy jedynie bombkę którą zamierzamy ozdabiać, cena uzależniona jest od jej wielkości
* w siedzibie firmy przez cały rok odbywają się warsztaty malowania witraży
* z okazji świąt Wielkanocnych odbywają się warsztaty malowania wielkanocnych pisanek

Wystawa krakowskich szopek w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa
W okresie przedświątecznym polecamy zajrzeć na stronę internetową muzeum i sprawdzić, w którym oddziale odbywa się pokonkursowa wystawa krakowskich szopek i koniecznie się na nią wybrać. Tradycja szopkarstwa sięga XIX wieku i ku naszej radości jest kultywowana po dziś dzień. Szopki powstają specjalnie na konkurs, a ich twórcami są dorośli oraz dzieci, amatorzy zafascynowani takim rodzajem bożonarodzeniowej sztuki, którzy poświęcają całą swoją duszę w ich wykonanie. Będąc tutaj warto pamiętać o tym, że przez te kilkadziesiąt lat wygląd szopki mocno ewoluował. Początkowo były to proste konstrukcje z drewna i tektury, obecnie to wspaniałe dzieła sztuki, bogate w detale, oświetlone, z ruchomymi elementami. Patrząc na nie widać ogrom pracy, która została włożona w ich zrobienie i szczerze podziwiamy ich wykonawców. Wystawa jest naprawdę niezwykła i niesamowita i na pewno spodoba się każdemu dziecku. 

Wskazówki:
* wystawa czasowa, szopki można podziwiać w okresie od grudnia do końca lutego
* szopki przygotowywane są w ramach konkursu na najpiękniejszą szopkę
* Finał konkursu odbywa się zawsze w pierwszy czwartek grudnia
* wystawa ma miejsce w jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w 2015 i 2016 odbywała się w Pałącu Krzysztofory, w 2017 przeniosła się do Celestatu.

Na niepogodę polecamy także krakowskie podziemia, o których więcej można poczytać tutaj.
Będziemy też wdzięczni za Wasze propozycje. Jeśli ktoś miałby ochotę podzielić się z nami swoimi rodzinnymi perełkami to zapraszamy do zamieszczania komentarzy poniżej :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger