Kraków w świątecznej odsłonie

Uwielbiamy Kraków i to o każdej porze roku, a w okresie świąteczno- noworocznym uwielbiamy nasze miasto jeszcze bardziej, zwłaszcza gdy zapadnie zmrok, a ulice rozświetlą się milionami lampek i świątecznych ozdób. Spacer po Krakowie w świątecznej odsłonie to nasz niezawodny sposób na to, by wprowadzić w naszym domu trochę świątecznego nastroju. Tournee po mieście łączymy zawsze z bożonarodzeniowym jarmarkiem oraz z wizytą na pokonkursowej wystawie krakowskich szopek. Staramy się też wziąć udział w świątecznych warsztatach.


W tym roku świąteczne, krakowskie ozdoby po prostu zachwycają. Co roku miasto naprawdę stara się, by wywarły one piorunujące wrażenie, ale według nas w tym roku Kraków przeszedł sam siebie. Największe wrażenie zrobiły na nas piękne, nowe anioły, które wreszcie zastąpiły dotychczasowe, które nie wyglądały już najlepiej. Poza tym ozdoby w kształcie pawich piór porozciągane nad krakowskimi ulicami to nasze kolejne tegoroczne WOW.
Wrażenie też robią bożonarodzeniowe choinki i nie tylko ta, która stoi na Rynku Głównym, równie pięknie prezentuje się choinka z Rynku Podgórskiego, czy ta ustawiona tuż obok Wieży Ratuszowej. Piękne drzewko stanęło także przy Placu Wszystkich Świętych.
Jeśli chodzi o bożonarodzeniowy jarmark, to niestety jest to najsłabszy element świątecznego, krakowskiego wystroju. Pamiętamy lata, gdzie na jarmarku można było znaleźć wiele, przepięknych ozdób, naprawdę wyjątkowych, w tym roku niczym nas to miejsce nie zachwyciło. Jak dla nas było za dużo budek z jedzeniem skupionych na zbyt małej przestrzeni, stoiska też niczego ciekawego nie zaprezentowały, albo my, trochę zniesmaczeni tym jak to wygląda, nie byliśmy w stanie nic tam znaleźć. Za to polecamy fantastyczny Targ Rzeczy Wyjątkowych, który odbywa się w pierwszy weekend grudnia na Rynku Podgórskim. To było naprawdę coś, przede wszystkim na stoiskach mogliśmy znaleźć rękodzieło i to pięknie wykonane. Poza tym atmosfera była, mimo szczypiącego w uszy mrozu, naprawdę gorąca. Organizatorzy zadbali o to, by najmłodszym się nie nudziło organizując dla nich wiele fajnych zabaw i konkursów.

Jarmark BożonarodzeniowyBetlejemskie Światełko Pokoju


Rynek Podgórski
Świąteczny Kraków to także pokonkursowa wystawa szopek, która w tym roku, podobnie jak w zeszłym, znajduje się w Celestacie, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Tegoroczne szopki można podziwiać aż do 24 lutego 2019. My od lat odwiedzamy tą wystawę i każdego roku wybieramy naszą ulubioną szopkę, w tym roku padło na szopkę umieszczoną w krakowskim obwarzanku ;-) Bardzie po krakowsku już się nie dało ugryźć tego tematu. Jeśli ktoś jeszcze nie był na wystawie krakowskich szopek, to koniecznie powinien się wybrać, tym bardziej że ich wyjątkowość i unikatowość została doceniona przez UNESCO i od 2018 roku nasze cudne i wspaniałe krakowskie szopki zostały wpisane na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, co jest najlepszą rekomendacją.

Kraków w bożonarodzeniowej odsłonie jest piękny i malowniczy. Zawsze z niecierpliwością wyczekujemy dnia kiedy oficjalnie rozbłysną świąteczne ozdoby. Spacer po świątecznym Krakowie polecamy każdemu, na pewno będzie to bardzo dobrze spędzony czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger