Czas na książkę- FLIRTUJĄC Z ŻYCIEM Danuta Stenka

Ostatnio w moje ręce wpadła bardzo interesująca biografia jednej z moich ulubionych polskich aktorek. "Flirtując z życiem", bo to właśnie tę książkę mam na myśli, to zapis niesamowicie wciągającej rozmowy Łukasza Maciejewskiego z kochaną przez tłumy Danutą Stenką. Gdy zabrałam się za jej czytanie, nawet przez sekundę nie spodziewałam się, że tak bardzo mnie ona pochłonie. Nie jestem zwolennikiem zarywania nocy, tym razem jednak zrobiłam wyjątek. Już po przeczytaniu pierwszych stron wiedziałam, że książka przypadnie mi do gustu i wrażenie to utrzymało się do samego końca.


Książka ta nie jest zbiorem suchych faktów o aktorce, wręcz przeciwnie, jej życie osobiste, praca zawodowa, jej pasje zostały przedstawione w postaci zwyczajnej rozmowy. Czytając wypowiedzi Danuty Stenki, w uszach wciąż rozbrzmiewał mi jej ciepły i charakterystyczny głos, często łapałam się również na tym, że jej wspomnienia, zwłaszcza te dotyczące dzieciństwa na małej, kaszubskiej wsi, wywoływały na mojej twarzy uśmiech. Bardzo spodobało mi się jedno ze stwierdzeń Łukasza Maciejewskiego "Stenka to światło, Stenka to uśmiech, klasa i talent" i dokładnie w taki sposób ją odbieram, a po przeczytaniu tej jakże szczerej rozmowy, uwielbiam ją jeszcze bardziej, za skromność, życiową mądrość, a także dowcip. Tak, dokładnie tak, mimo że aktorka jest znana, a jej twarz jest rozpoznawalna, zachowała ona swą skromność i może ciężko w to uwierzyć, ale niewiele brakowało, a nie byłaby aktorką tylko nauczycielką rosyjskiego. Mojej uwadze nie uszło również to, że mimo wielu cenionych ról, głównie na deskach teatru, Danuta Stenka uważa, że najważniejszym jej życiowym osiągnięciem jest po prostu macierzyństwo. Mimo olbrzymiej popularności wiedzie normalne życie, boryka się z normalnymi, przyziemnymi problemami. Kocha swój dom i ogród, które są dla niej azylem oraz miejscem, w którym może odpocząć. Nie wstydzi się głośno mówić o tym, że praca aktorska potrafi wymęczyć psychicznie i  pociąga za sobą olbrzymie koszty. Świat filmu i teatru potrafi być brutalny, ale aktorce udało się w tym świecie odnaleźć dzięki zasadom, których przestrzega. To też czyni, że jest ona naprawdę wyjątkową osobą.
Książka została wydana przez wydawnictwo Znak Literanova. Po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w 2013 roku, teraz pojawiła się jej nowa, odświeżona wersja, w której można odnaleźć trzy dodatkowe rozdziały oraz niepublikowane do tej pory zdjęcia z prywatnego archiwum aktorki. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, więc serdecznie ją polecam.

* Książkę otrzymałam w ramach współpracy od wydawnictwa Znak Literanova

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger