Okolice Krakowa z dziećmi- Dolina Racławki

Wiosna w pełni, a wraz z jej nadejściem ciągnie nas na łono natury, jeszcze bardziej niż zwykle ;-) W związku z tym, że całkiem niedawno do naszej ekipy podróżniczej dołączył nowy członek rodziny, na razie staramy się nie oddalać zbytnio od Krakowa, dlatego też cieszymy się niezmiernie, że możemy eksplorować podkrakowskie dolinki. Na kolejny ogień poszła Dolina Racławki oddalona od Krakowa o około 36 km, która obecnie tonie w wiosennych akcentach i soczystej zieleni. 


Dolina Racławki to rezerwat przyrody będący częścią Obszaru Natura 2000 oraz Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Przez Dolinę przebiegają trzy ścieżki dydaktyczne: niebieska, czerwona oraz żółta. Są to szlaki przeznaczone do uprawiania turystyki pieszej, ale można je z powodzeniem wykorzystać także do przejażdżek rowerowych. My zdecydowaliśmy się na spacer szlakiem niebieskim, wzdłuż którego ustawiono 13 tablic informacyjnych (niestety nie wszystkie się zachowały). Ścieżka ta ma charakter ogólnoprzyrodniczy i pozwala zapoznać się z typowymi dla tego rezerwatu zbiorowiskami roślinnymi oraz ciekawymi obiektami geologicznymi. By wyruszyć na podbój Doliny Racławki najlepiej udać się do miejscowości Dubie, u wylotu do Doliny znajduje się sporych rozmiarów, darmowy parking, więc nie powinno być większych problemów z pozostawieniem auta. 


Spacer przez Dolinę Racławki to była pierwsza taka nasza wyprawa we czwórkę, przy okazji której przetestowaliśmy komfort podróżowania z wózkiem. Ścieżka, mimo że biegnie cały czas przez las, jest szeroka i wygodna, a wzdłuż niej płynie wartki Potok Racławka. Tablice informacyjne ustawione wzdłuż naszej trasy, okazały się źródłem cennych informacji, a także były idealnym punktem orientacyjnym. 


Tablice informacyjne niebieskiej ścieżki dydaktycznej
Starsza siostra :-)

Potok Racławka

Nasz spacer dnem Doliny okazał się bardzo relaksujący. Nasz najmłodszy smacznie spał, a nasza córa wybiegała się za wszystkie czasy ;-)  Wdrapywała się na każde wzniesienie, które pojawiało się na horyzoncie, tylko po to żeby w tempie błyskawicy z niego zbiec ;-) Mimo, że w Dolinie Racławki brak imponujących form skalnych, takich jakie możemy spotkać w Dolinie Będkowskiej, Mnikowskiej czy Kobylańskiej, uważamy ją za naprawdę przyjemną. Nie jest ona tak oblegana jak inne dolinki, dzięki czemu można nacieszyć się ciszą i spokojem, a wiosną tonie w zawilcach, fiołkach i pierwiosnkach, co dodaje jej niesamowitego uroku. Skałka z Nyżą
Po raz kolejny przekonaliśmy się, że podkrakowskie dolinki to idealne rozwiązanie na krótkie, rodzinne wyprawy. Dolina Racławki oczarowała nas swoim wiosennym klimatem oraz miło szumiącym Potokiem Racławka, dlatego szczerze ją polecamy i zachęcamy do odwiedzenia.

Dolina Racławki z perspektywy wózka
Do naszej podróżniczej ekipy dołączył nowy członek rodziny. W związku z tym otwieramy nowy cykl, w naszych postach będziemy zamieszczać informacje jak dana trasa, czy też odbyta przez nas wycieczka wygląda z perspektywy wędrowania z wózkiem, chustą, czy w późniejszym czasie z nosidłem.
Jeśli chodzi o Dolinę Racławki i niebieski szlak którym podążaliśmy, to w zasadzie jest on przejezdny wózkiem przez cały czas. Dopiero przy Skałce z Nyżą pojawił się odcinek, który dla wózka był nieprzejezdny, powodem były duże kamienie, które ciągnęły się przez kilka metrów. Po przekroczeniu tego miejsca, znów można śmiało wędrować z wózkiem. Z racji tego, że ścieżka biegnie przez las nie ma co liczyć na to, że wózkiem nie będzie trzęsło. Nasz x-lander na dużych, pompowanych kołach dał jednak radę, choć miejscami musieliśmy zwolnić tempo marszu, by zmniejszyć ilość wstrząsów. Jeśli chodzi o naszego małego podróżnika to nie zanotowaliśmy z jego strony żadnych oznak niezadowolenia. Na trasie są dwa miejsca z ławeczkami, które można wykorzystać jeśli zajdzie potrzeba karmienia, bądź zmiany pieluszki, więc będziemy w stanie zaspokoić najważniejsze potrzeby malucha.

Cenne wskazówki:
* Dolina Racławki oddalona jest od Krakowa o 36km, dojazd autem zajmuje około 40 minut.
* by wyruszyć na szlak biegnący przez Dolinę należy udać się do miejscowości Dubie, najlepiej kierować się na Kopalnię Odkrywkową Dolomitu "Dubie".
* nieopodal wejścia do Doliny znajduje się sporych rozmiarów, darmowy parking
* do Doliny Racławki można również dostać się z Krakowa (Bronowice Małe) autobusem podmiejskim numer 278.
* przez Dolinę Racławki biegną trzy szlaki: żółty (o długości 6 km), czerwony (5 km) oraz niebieski (6 km). Są to ścieżki dydaktyczne wzdłuż których ustawiono tablice informacyjne. 
* szlak niebieski, którym podążaliśmy jest łagodny, nie ma większych wzniesień, ścieżka jest szeroka i wygodna. 
* Dolinę Racławki można pokonać także rowerem
* wiosną Dolina tonie w kwiatach takich jak: zawilce, fiołki czy też pierwiosnki

4 komentarze:

 1. Ale niebieski szlak ma pętlę, szliście tam?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie udało nam się zatoczyć pętli, zakończyliśmy przy 12 punkcie i wróciliśmy tą samą drogą, ale na pewno warto tą pętlę zrobić :)

   Usuń
 2. Świetnie napisany wpis. Czekam na wiele więcej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za miłe słowa :) I oczywiście zachęcamy do zaglądania na naszego bloga :) Pozdrawiamy !

   Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger