Ateny co jeszcze warto zobaczyć...

W naszych głowach kołaczą się już wakacyjne plany, a ja wspomnieniami powracam do Aten. Co jeszcze można zobaczyć w tym pięknym mieście, gdzie jeszcze powinniśmy się udać, by nasz obraz o greckiej stolicy był pełniejszy?
A no warto po prostu pokręcić się po klimatycznych uliczkach Plaki, czy Anafiotiki. Spacer ten może być naprawdę przyjemny i w naszym przypadku spowodował, że to miasto jeszcze bardziej przypadło nam do gustu. Najlepiej na takie zwiedzanie wybrać się rano, by uniknąć tłumów, wówczas o wiele łatwiej wychwycić romantyzm tych miejsc i poczuć ich klimat, choć wieczorna panorama też jest niczego sobie, więc ją też koniecznie trzeba zobaczyć. Plaka

Jeśli czas nam na to pozwoli to warto zajrzeć w zakamarki dzielnicy Monastiraki. Centralnym jej punktem jest plac o tej samej nazwie, na który chętnie przychodzą młodzi Grecy. Od placu odchodzi kilka uliczek, wzdłuż których znajduje się cała gama przeróżnych sklepików, muszę przyznać, że asortyment niektórych z nich, nawet dla nas był zaskoczeniem :-) Na Monastiraki możemy także podziwiać gmach meczetu Tsisdarakis, który obecnie pełni funkcję Muzeum Greckiej Sztuki Ludowej oraz kościół Pantanassa. 

Monastiraki
Meczet Tsisdarakis
Kościół Pantanassa
Stragany w dzielnicy Monastiraki
W poszukiwaniu ciszy i spokoju można udać się do Ogrodów Narodowych, olbrzymiego parku miejskiego oferującego wiele atrakcji dla najmłodszych, bądź do przylegającego do niego Parku Zappeion, którego punktem charakterystycznym jest budynek Zappeionu. W gmachu tym odbywają się wystawy i konferencje. 


Zwiedzając Ateny warto rzucić również okiem na Ateńską Triadę, czyli Grecką Bibliotekę Narodową, Uniwersytet Ateński oraz Akademię Ateńską. Wszystkie trzy budowle powstały w XIX wieku w stylu neoklasycystycznym. Nam najbardziej spodobała się fasada Biblioteki Narodowej. 

Akademia Ateńska
Uniwersytet Ateński
Biblioteka Narodowa
Idąc w stronę placu Syntagma nie da się nie zauważyć olbrzymiego budynku Parlamentu, przy którym mieści się Grób Nieznanego Żołnierza. Przy Grobie tym pełnią wartę Gwardziści Narodowi, tak zwani Evzoni i to oni są największą atrakcją tego miejsca. Zainteresowanie Gwardzistami spowodowane jest ich dosyć nietypowymi strojami, które składają się z białych getrów, plisowanych, krótkich spódnic, każda spódnica ma 400 plisów, które mają upamiętniać 400 lat niewoli tureckiej oraz butów z pomponami, w podeszwę których wbitych jest kilkadziesiąt gwoździ. Uzupełnieniem stroju jest ich mocno ekspresyjny marsz, podczas którego wymachują nogami. Gdy się na nich patrzy aż trudno uwierzyć, że to elitarna jednostka wojskowa.

Parlament, Evzoni i Grób Nieznanego Żołnierza


Plac Syntagma
Miłośnicy sztuki antycznej obowiązkowo powinni odwiedzić Muzeum Akropolu, które może się pochwalić 14-tysiącami m2 powierzchni wystawienniczej. To tutaj znajdują się oryginalne posągi Kariatyd, które kiedyś były częścią Erechtejonu, fragmenty rzeźb odnalezionych na Akropolu oraz fragmenty fryzów pochodzących z Partenonu. Bogactwo eksponatów jest naprawdę imponujące i czas spędzony tutaj na pewno nie będzie czasem zmarnowanym. Muzeum znajduje się w nowoczesnym budynku, z okien którego można podziwiać miasto oraz akropolskie wzgórze, a jeśli kogoś dopadnie głód lub pragnienie, swoje potrzeby będzie mógł zaspokoić w znajdującej się tutaj restauracji.

W Muzeum Akropolu

Oryginalne KariatydyPodsumowując krótko nasz pobyt w Atenach mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że było miło, ciepło, przyjemnie, smacznie i interesująco. Najbardziej co nas zaskoczyło to nietypowy charakter tego miasta, Ateny, jako stolica, totalnie różnią się od tych europejskich stolic, w których mieliśmy przyjemność do tej pory być. To idealne miejsce by odbyć podróż w czasie, by zweryfikować swoją wiedzę na temat Grecji antycznej, na to by przybliżyć dzieciom grecką mitologię. Ateny są po prostu bajeczne i trzeba je zobaczyć na własne oczy.

Pozostałe wpisy dotyczące Aten:

2 komentarze:

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger