Pamiątki z Polski

Zupełnie przez przypadek, w trakcie poszukiwania informacji na temat pamiątek z Wielkiej Brytanii, wpadł mi w ręce anglojęzyczny artykuł dotyczący tego co warto kupić w Polsce. W zasadzie nigdy się nad tym nie zastanawiałam, co w oczach obcokrajowców może zasługiwać na miano pamiątki z pobytu w naszym kraju, a to co przeczytałam trochę mnie zaskoczyło :-)
Oczywiście na pierwszym miejscu wśród rzeczy, które warto przywieźć z Polski znalazły się hafty oraz polska ceramika, zachwalana przede wszystkim ta pochodząca z Bolesławca. Kolejne dwie pozycje z listy wywołały u mnie olbrzymi uśmiech, a były to nasze wielkanocne pisanki oraz znicze :-) Nie wiem dlaczego znicze okazały się atrakcyjnym souvenirem, ale najwidoczniej autor wspomnianego artykułu przebywał w Polsce tuż przed Dniem Wszystkich Świętych i uznał to za coś interesującego ;-)

Wolałabym jednak aby Polska była kojarzona z czymś co naprawdę jest unikatowe, godne uwagi i wyjątkowe, z czymś więcej niż polska wódka czy ogórki kiszone na zagryzkę ;-) Dlatego też postanowiłam w tym miejscu stworzyć swoją własną, subiektywną listę "must have from Poland". Podzielę ją na dwie części jadalną i niejadalną.

Wśród artykułów tak zwanych spożywczych, które idealnie spiszą się w roli drobnych prezentów dla znajomych, powinny znaleźć się:

* Miód Pitny (Trójniak, Dwójniak, Półtorak), są dostępne w bardzo ładnych butelkach, a i smak ich jest wyjątkowy
* Toruńskie pierniczki
* Polskie czekolady, praliny lub ptasie mleczko, można wybrać te od Wedla lub z firmy Wawel, ja osobiście polecam jednak małe fabryki czekolady, których powstało kilka w ostatnim czasie. Można tam kupić piękne i bardzo smaczne wyroby z czekolady, a także przyjrzeć się jak owe czekoladowe króliczki, serca, buciki powstają (Krakowska Manufaktura Czekolady)
* Chałwa
* Polskie piwo, z racji tego że jestem zwolennikiem piw mało znanych, lokalnych to mogę polecić takie marki jak: Leżajsk, Książęce Lwóweckie, Ciechan.
* Oscypki, te wędzone i białe, małe i duże, można je bez problemu zapakować próżniowo i przewieźć nawet na drugi koniec świata, chyba że przepisy celne mówią coś innego.
* Miód z tradycyjnej pasieki, najlepiej z takiej zaufanej, gdzie miód nie jest poddawany uszlachetnianiu.
* Krówki ciągutki oraz kukułki :-)Coś do postawienia, położenia, zawieszenia

* Hafty i cuda z szydełka, 
* Bursztyny w każdej postaci
* Góralskie kapcie, chusty, wełniane góralskie skarpety i rękawiczki
* Gadżety we folklorystyczne wzory
* Drewniane szkatułki na biżuterię i inne drobiazgi
* Ręcznie zdobione bombki choinkowe
* Lalki w ludowym stroju
* Sól z Kopalni Soli w Wieliczce
* Kryształy
* Łowickie wycinanki

Myślę, że można by wymieniać bez końca, każdy region ma coś swojego i niepowtarzanego,  ja sama  nie odkryłam jeszcze wszystkich walorów Polski. Najważniejsze to wiedzieć gdzie można znaleźć te wszystkie cudeńka. W Krakowie dwa razy do roku z okazji Wielkanocy i Bożego Narodzenia odbywają się targi z rękodziełem artystycznym, podczas których wspierana jest sztuka lokalna, a wypierana chińska tandeta. Można się wówczas zaopatrzyć w naprawdę wspaniałe przedmioty, nie koniecznie powiązane z tematyką świąteczną. Poza tym okres polecam Cepelie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger