Velo Dunajec- z Ostrowa do Łukanowic

Korzystając z połączeń oferowanych przez Koleje Małopolskie postanowiliśmy odkryć kolejną, rodzinną trasę rowerową. Tym razem udaliśmy się do Bogumiłowic, skąd rowerami ruszyliśmy do Ostrowa, przez który przebiega uwielbiana przez nas trasa Velo Dunajec. Naszym celem był zupełnie nowy odcinek Velo Dunajec, który przebiega pomiędzy Ostrowem, a mostem w Łukanowicach. Powrót zaplanowaliśmy drugim brzegiem rzeki trzymając się szlaku okrężnego wokół Tarnowa.

Velo-Dunajec-Ostrów-Łukanowice

Kilka słów o Velo Dunajec

Jak sama nazwa wskazuje trasa rowerowa Velo Dunajec prowadzi w pobliżu Dunajca. Trasa rozpoczyna się w Zakopanem, a kończy w Wietrzychowicach, co daje ponad 230 kilometrów, które obfitują w zapierające dech widoki. Velo Dunajec przebiega przez 7 pasm górskich i prowadzi wzdłuż 3 dużych jezior: Czorsztyńskiego, Rożnowskiego oraz Czchowskiego. Trasa jest niezwykle atrakcyjna i zdecydowanie nie brakuje przy niej miejsc, gdzie warto zrobić dłuższy postój. 

Velo-Dunajec-Ostrów-Łukanowice

Pociągiem w okolice Tarnowa

Planując rowerową przejażdżkę w okolicach Tarnowa warto rozważyć dojazd do celu pociągiem. Polecamy jednak celować w połączenia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA), gdyż w tych pociągach można liczyć na przedział z miejscami do przewozu rowerów. Dojazd pociągiem jest nie tylko wygodny, ale pozwala też modyfikować zaplanowaną trasę. Jest to też świetne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają rowerowego bagażnika, albo nie chcą na trasę jechać własnym autem. 

Velo-Dunajec-Ostrów-Łukanowice

Pętla rowerowa z Ostrowa przez Łukanowice

Każdy nowy odcinek Velo Dunajec to powód do radości. Dla nas to jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce, a więc z przyjemnością na nią wracamy i odkrywamy każdą nowinkę. A taką właśnie nowinką jest odcinek z Ostrowa do wsi Łukanowice, niedaleko Tarnowa. By dostać się na trasę najwygodniej jest dojechać pociągiem do Bogumiłowic, skąd korzystając częściowo z dróg w ruchu ogólnym, a częściowo ze ścieżki rowerowej można dojechać do Ostrowa.

Velo-Dunajec-Ostrów-Łukanowice

Po dotarciu do Ostrowa wjeżdżamy na odseparowaną od ruchu samochodowego asfaltową ścieżkę rowerową prowadzącą po wale. Trasa do Łukanowic wzdłuż Dunajca nie jest długa, to trochę ponad 5 kilometrów. Jednak gdy na wycieczkę wybieramy się z młodszymi dziećmi, które wciąż doskonalą swoją jazdę na rowerze, będzie to wariant idealny.

Velo-Dunajec-Ostrów-Łukanowice

Trasa jest bezpieczna, pozbawiona podjazdów, a więc można pozwolić dzieciom na większą swobodę. Niestety przy trasie nie ma nigdzie punktów MOR, ani innych miejsc ułatwiających odpoczynek, a więc trzeba być na to odpowiednio przygotowanym. Wybierając się na tę wycieczkę z dziećmi warto zabrać ze sobą nie tylko odpowiedni zapas wody, ale także dodające energię przekąski. Na trasie jest kilka miejsc, gdzie można zjechać nad rzekę i zrobić postój, a więc nie zabraknie okazji na piknik w plenerze. 

Velo-Dunajec-Ostrów-Łukanowice

Velo-Dunajec-Ostrów-Łukanowice

Velo-Dunajec-Ostrów-Łukanowice

Velo-Dunajec-Ostrów-Łukanowice

Velo-Dunajec-Ostrów-Łukanowice

Po dojechaniu do Łukanowic można do Bogumiłowic wrócić tą samą trasą, albo przejechać przez most i przedostać się na prawy brzeg Dunajca. Tam można wjechać na szlak okrężny wokół Tarnowa, którym bez problemu da się dojechać do Ostrowa. Trzymając się jednak cały czas szlaku wokół Tarnowa trzeba będzie zmierzyć się z podjazdem przez Las Buczyna. Można jednak tego podjazdu uniknąć odbijając na wysokości ulicy Spadzistej w lewo, na nieoznakowaną, asfaltową drogę, która po około 1,5 kilometra znów doprowadza do Szlaku okrężnego wokół Tarnowa. 

Velo-Dunajec-Ostrów-Łukanowice

Velo-Dunajec-Ostrów-Łukanowice

Velo-Dunajec-Ostrów-Łukanowice

Velo-Dunajec-Ostrów-Łukanowice

Dzięki temu małemu trikowi trasa pozbawiona jest trudności, jest lekka i przyjemna, a więc zdecydowanie warta rozważenia. W głównej mierze biegnie asfaltową drogą, ale są też odcinki prowadzące drogami gruntowymi (po opadach deszczu mogą tworzyć się duże kałuże) oraz drogami szutrowymi, które z pewnością spodobają się dzieciom. Jest też odcinek, który prowadzi po wale. Szlak okrężny wokół Tarnowa to szlak pieszy, znakowany kolorem czerwonym, a więc, za wyjątkiem krótkiego odcinka, gdzie z tej trasy odbijamy, można podążać za jego oznaczeniami. W Zbylitowskiej Górze w razie potrzeby można odbić do sklepu, znajduje się tam również wojenny cmentarz. 

Velo-Dunajec-Ostrów-Łukanowice

Velo-Dunajec-Ostrów-Łukanowice

Velo-Dunajec-Ostrów-Łukanowice

Velo-Dunajec-Ostrów-Łukanowice

Velo-Dunajec-Ostrów-Łukanowice

Po dojechaniu do Ostrowa należy wrócić na dworzec PKP w Bogumiłowicach, a więc ostatni fragment przejażdżki pokrywa się z początkowym jego odcinkiem. Ci którzy nie chcieliby zbyt szybko kończyć swojej rowerowej przygody mogą pokusić się jeszcze o trasę z Ostrowa do Wietrzychowic (o trasie więcej można poczytać tutaj). Ten wariant jest jednak dłuższy, bo w jedną stronę jest do przejechania ponad 26 kilometrów, a więc to opcja na całodzienną wycieczkę, ze starszymi dziećmi. 


Dodatkowe informacje:

* Stopień trudności: trasa łatwa
* Czas potrzebny na pokonanie trasy: bez przystanków przejechanie całej trasy zajmuje niecałe 1,5 godziny
* Długość trasy: ok. 16 kilometrów
* Początek trasy: Bogumiłowice Dworzec PKP
* Koniec trasy: Bogumiłowice Dworzec PKP
* Przebieg naszej trasy: https://pl.mapy.cz/s/fomatejube

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger