Edynburg z dziećmi w styczniu- co warto zobaczyć? Informacje praktyczne

Gdy zaczęliśmy myśleć o kierunku wyjazdowym na tegoroczne ferie od początku wiedzieliśmy, że będzie to city break i pierwsze co nam przyszło do głowy to Edynburg. Potem koncepcja kilka razy się zmieniała, braliśmy pod uwagę nieco cieplejsze miejsca, ale Edynburg cały czas nie dawał nam spokoju. Zapadła więc ostateczna decyzja, że lecimy do stolicy Szkocji. Edynburg i Szkocja od lat są na szczycie naszej podróżniczej listy marzeń i wreszcie, chociaż częściowo, to marzenie udało nam się spełnić. 

Edynburg z dziećmi


Jak dotrzeć do Edynburga?

Do Edynburga najszybciej dostaniemy się samolotem. Sporo połączeń z Edynburgiem mają w swojej siatce tani przewoźnicy. Wizzair lata z Warszawy, ryanair oferuje połączenia z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Katowic oraz Gdańska, a easyjet z Krakowa. My wybraliśmy połączenie ryanairem z Krakowa. Ze względu na godziny lotów zdecydowaliśmy się na wylot w sobotę i powrót w środę. 

Edynburg z dziećmi
Widok na Edynburg z Calton Hill
Edynburg z dziećmi
Jedna z ulic odchodzących od Royal Mile
Edynburg z dziećmi
Victoria Street
Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Jak dojechać z lotniska do centrum Edynburga?

Edynburskie lotnisko jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta. Z lotniska można wydostać się w następujący sposób:
* autobusem, do centrum jeździ autobus Airlink 100. Jest też Airlink 200, który jedzie na Ocean Terminal mieszczący się w północnej części Edynburga oraz Airlink 400, który dojeżdża do Fortu Kinnaird w południowej części Edynburga. Ceny biletów w jedną stronę w 2023 roku kształtowały się następująco: 4,5 funta osoba dorosła i dzieci powyżej 15 roku życia, 2 funty dzieci w wieku 5-15 lat, dzieci poniżej 5 roku życia podróżują po Edynburgu bezpłatnie. Dużo korzystniej wychodzi jednak zakup biletu w obie strony. Jego ceny w 2023 roku kształtowały się następująco: 7,5 funta osoba dorosła oraz 3 funty dzieci w wieku 5-15 lat. Bilet powrotny można wykorzystać w dowolnym terminie, wystarczy pokazać go kierowcy podczas wsiadania do autobusu jadącego na lotnisko. Bilety można kupić u kierowcy, można płacić kartą. Przystanek autobusowy znajduje się niedaleko wyjścia z hali przylotów, na lotnisku są tabliczki kierujące we właściwą stronę. Autobusy z lotniska i na lotnisko kursują przez przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
* tramwajem, jest to opcja nieco droższa od autobusu. Przystanek tramwajowy znajduje się tuż obok przystanku autobusowego. Ceny biletów w 2023 roku kształtowały się następująco: 6,5 funta (9 funtów w obie strony) osoba dorosła, 3,30 funta (4,80 funta w obie strony) dzieci w wieku 5-15 lat. Bilet trzeba kupić w automacie znajdującym się na przystanku. Nie ma możliwości jego zakupu w pojeździe. Tramwaje kursują mniej więcej od godziny 6:30 do północy. 
* taksówką, jest to najdroższe rozwiązanie. Dojazd taksówką do centrum to koszt około 30 funtów.

Edynburg z dziećmi
Dean Village
Edynburg z dziećmi
Widok na zamek z Grassmarket
Edynburg z dziećmi
W oddali Arthur's Seat
Edynburg z dziećmi
Widok na zamek z Vennel
Edynburg z dziećmi
Widoki z Arthur's Seat

Transport publiczny w Edynburgu

Centrum Edynburga najlepiej zwiedzać pieszo, a bliskość poszczególnych atrakcji jak najbardziej temu sprzyja. Jest jednak sporo miejsc poza ścisłym centrum, do których warto się udać i tutaj z pomocą przychodzi transport publiczny w postaci kilkudziesięciu linii autobusowych oraz linii tramwajowej. My osobiście z tramwaju nie korzystaliśmy, więc się w tym temacie nie wypowiemy. Jeździliśmy za to autobusami, które jeżdżą we wszystkie możliwe strony. By znaleźć odpowiednie połączenie autobusowe korzystaliśmy z google maps, gdzie wpisywaliśmy interesujące nas miejsce, a następnie sprawdzaliśmy dojazd do niego transportem publicznym. W Edynburgu ta opcja działa naprawdę rewelacyjnie i ani razu nas nie zawiodła. Mogliśmy tam zobaczyć nie tylko przystanek, na którym należy wsiąść lub wysiąść, ale także numer autobusu, czas przejazdu, dokładną trasę przejazdu oraz ile minut trzeba pokonać pieszo, by dotrzeć do celu. We wszystkich autobusach jest darmowe wifi, wystarczy się zalogować co w znaczący sposób ułatwiało nam poruszanie się po mieście i planowanie kolejnego przejazdu autobusowego.

Edynburg z dziećmi

Bilety na transport publiczny w Edynburgu

Jeśli w danym dniu planujemy więcej niż dwa przejazdy tramwajem lub autobusem, to najbardziej opłaca się kupić bilet DAYticket. DAYticket pozwala na nielimitowane przejazdy w danym dniu, ale obowiązuje tylko i wyłącznie na połączenia tramwajowe oraz autobusowe wykonywane liniami dziennymi, nie można na nim dojechać na lotnisko, ani jeździć na tym bilecie liniami nocnymi. W 2023 roku ceny takiego biletu kształtowały się następująco: 4,5 funta osoba dorosła i dzieci powyżej 15 roku życia oraz 2,20 funta dzieci w wieku 5-15 lat. DAYticket to nie jest bilet 24-godzinny, należy pamiętać o tym, że traci on swoją ważność, gdy w danym dniu przestają kursować autobusy dzienne, co ma miejsce około godziny 23:00.
Można też zakupić bilet Network DAYticket, (10funtów osoba dorosła, 5funtów dzieci 5-15 lat), który od DAYticket różni się tym, że można na nim dojechać z i na lotnisko. 
Są też oczywiście bilety na pojedynczy przejazd- SINGLEticket (1,80 funta osoba dorosła oraz 0,90 funta dzieci 5-15 lat).

Edynburg z dziećmi
The Balmoral
Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi
George Heriot's School
Edynburg z dziećmi

Gdzie nocować w Edynburgu?

Baza noclegowa w Edynburgu jest bardzo dobrze rozwinięta. Nie brakuje zarówno hoteli, jak i ofert od prywatnych właścicieli. Ceny noclegów nie należą do najniższych, ale w styczniu nie są też bardzo wygórowane. My zdecydowaliśmy się na hotel Hampton by Hilton West End. Znajduje się on stosunkowo blisko centrum, w okolice zamku można dotrzeć w 20 minut, w cenę noclegu wliczone jest dobre śniadanie w formie bufetu. Można zjeść typowo angielskie śniadanie, a nawet szkockie, bo codziennie był haggis, ale są też inne smakołyki, jak samodzielnie pieczone gofry. Obok hotelu znajduje się przystanek autobusowy oraz sklep Tesco. Nie bez znaczenia było dla nas również to, że hotel oddalony jest o 10 minut drogi od przystanku Airlink 100, którym jechaliśmy z i na lotnisko. Pokoje i łazienki są ładne i czyste, codziennie są sprzątane. W każdym pokoju znajduje się czajnik oraz kawa i herbata, w całym hotelu działa bardzo dobrze wifi. Nam ten hotel bardzo odpowiadał i sprawdził się doskonale jako baza wypadowa na zwiedzanie miasta. 

Edynburg z dziećmi
Widoki na Edynburg z okolic zamku
Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi
Widoki z Arthur's Seat
Edynburg z dziećmi
Wzgórze Calton Hill

Co warto zobaczyć w Edynburgu?

Największym plusem Edynburga jest to, że większość miejsc wartych zobaczenia znajduje się blisko siebie, więc bez problemu można pomiędzy nimi poruszać się pieszo. Naszym zdaniem na zwiedzanie Edynburga trzeba przeznaczyć minimum trzy dni, a warto nawet tydzień. Atrakcji w Edynburgu jest tak dużo, że każdy dzień można wypełnić po brzegi. My do dyspozycji mieliśmy trzy pełne dni oraz popołudnie w dzień przylotu oraz kilka godzin w dzień wylotu. Każdy z tych dni wykorzystaliśmy w pełni, a i tak było kilka miejsc na naszej mapie, do których nie dotarliśmy. A więc co naszym zdaniem warto zobaczyć w Edynburgu?

* Zamek w Edynburgu

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od wzgórza, na którym stoi edynburski zamek. Jest to symbol Szkocji, jedna z największych i najstarszych warowni w Wielkiej Brytanii, która została wpisana na listę UNESCO. Wygląda imponująco zarówno gdy spogląda się na nią z dołu, jak i stojąc naprzeciwko niej. W swej długiej historii zamek był rezydencją królewską, garnizonem wojskowym, twierdzą oraz więzieniem. Zamek można zwiedzać, a jego największą atrakcją jest Kaplica św. Małgorzaty, która pochodzi z XII wieku oraz szkockie klejnoty koronne, zwane także Honorami Szkocji. Składają się z korony, berła oraz miecza i jest to najstarszy zestaw koronnych klejnotów w Wielkiej Brytanii. 
Zwiedzanie zamku w Edynburgu
Wstęp na zamek jest płatny. Bilety można kupić w kasie, bądź online (tutaj). Ze względu na duże zainteresowanie polecamy nabyć je wcześniej. Na zwiedzanie zamku trzeba przeznaczyć minimum dwie godziny, więc jeśli dysponujemy ograniczonym czasem warto chociaż obejrzeć zamek z zewnątrz. Najpiękniejszy widok na zamek roztacza się z Vennel, z Princes Street Gardens oraz z Esplanade. Zamek otwarty jest przez cały rok, od października do marca w godzinach 9:30-17:00, zaś od kwietnia do końca września w godzinach 9:30-18:00. 

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi
Niedźwiedź Wojtek w Princes Street Gardens

* Esplanade

Jest to plac znajdujący się pomiędzy zamkiem, a słynną Royal Mile, z którego można podziwiać malownicze widoki na okolicę. Można tutaj dotrzeć od strony Królewskiej Mili, bądź od strony Grassmarket, wdrapując się po licznych schodach do góry. Plac jest doskonałym miejscem na dłuższy postój, sprzyja także podziwianiu zamkowej bryły. 

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

* Royal Mile

Jest to główna trasa edynburskiej starówki, która rozpoczyna się przy zamku, a kończy przy Pałacu Holyrood. Składa się na nią ciąg ulic: Castlehill, Lawnmarket, High Street oraz Canongate. Przy Royal Mile mieści się wiele edynburskich atrakcji takich jak: Camera Obscura, The Scotch Whisky Experience, Tartan Weaving Mill and Exhibition, czy też Katedra świętego Idziego. Miejsce to jest bardzo reprezentatywne i spacerując po Edynburgu nie da się go pominąć. Charakterystycznym elementem Royal Mile są także closes, czyli wąskie korytarze/uliczki biegnące pomiędzy budynkami, które prowadzą między innymi na sąsiednie ulice. 

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

* Tartan Weaving Mill and Exhibition

Znajduje się zaraz na początku Royal Mile od strony zamku. Jest to sklep, w którym można kupić szereg pamiątek w szkocką kratę. Ceny jednak potrafią przyprawić o zawrót głowy. 

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

* Camera Obscura & World of Illusions

To idealna atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, która sprawdzi się nie tylko w niepogodę. Znajduje się nieopodal zamku i oferuje odwiedzającym pięć pięter świetnej zabawy oraz piętro szóste, na którym mieści się panoramiczny taras oraz camera obscura. 
Zwiedzanie Camera Obscura oraz World of Illusions
Wstęp do Camera Obscura & World of Illusions jest płatny, a bilety oczywiście można zakupić online (tutaj). Camera Obscura & World of Illusions jest czynne codziennie. W tygodniu od 9:30 do 19:00, w weekendy od 9:00 do 21:00, w sezonie nawet do 22:00.

* Katedra św. Idziego

To jeszcze jedno miejsce, do którego warto zajrzeć spacerując Royal Mile. Wstęp do kościoła jest darmowy,  a w jego wnętrzu skrywają się przepiękne, pochodzące z XIX wieku witraże.

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

* Victoria Street

Dla naszej córki, która uwielbia Harrego Pottera, Victoria Street była jednym z punktów obowiązkowych podczas naszego spaceru po mieście. Podobno to właśnie Victoria Street jest odpowiednikiem książkowej ulicy Pokątnej, na której młodzi czarodzieje mogli robić swoje zakupy przed rozpoczęciem nauki w Hogwarcie. I musimy przyznać, że chyba coś w tym jest, bo Victorii Street naprawdę ciężko jest odmówić uroku i tej bliżej nieokreślonej magii.  

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

* Dean Village

A jeśli już mowa o klimatycznych i pełnych uroku miejscach w Edynburgu to na naszej liście nie mogło zabraknąć przepięknej dzielnicy mieszkaniowej Dean Village. Jak dla nas to jedna z największych perełek tego miasta. Dzielnica położona jest tuż nad brzegiem rzeki Water of Leith i jak nigdzie indziej można tam poczuć klimat starego Edynburga. Najbardziej reprezentatywnym budynkiem jest Well Court pochodzący z końca XIX wieku, imponujące wrażenie robi także most Dean Bridge wybudowany w 1831 roku. 

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi
Well Court
Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

* Water of Leith Walkway

Będąc w dzielnicy Dean Village nie można sobie odmówić spaceru wzdłuż rzeki Water of Leith. Umożliwia to poprowadzona wzdłuż niej trasa. W całości ma ona 12 mil, zaczyna się w Balerno, a kończy w Leith, po drodze zahaczając o takie miejsca jak: Colinton Tunnel, Dean Village, czy Stockbridge. Trasa jest w wielu miejscach bardzo malownicza, można ją pokonać pieszo, bądź rowerem. 

Edynburg z dziećmi
Dean Bridge
Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

* Colinton Tunnel

To miejsce wpadło nam w oko gdy przeglądaliśmy google maps w poszukiwaniu ciekawych i nietuzinkowych miejsc w Edynburgu. Colinton Tunnel był dawniej częścią linii kolejowej działającej od 1874 do 1967 roku. Po zamknięciu linii tunel wyłączony został z działalności, aż do 1980 roku kiedy to stał się częścią trasy Water of Leith Walkway. Tunel był jednak brudny, straszny i mało przyjazny, więc lokalni mieszkańcy postanowili zmienić jego oblicze. Wtedy to narodził się pomysł by stworzyć w nim galerię na świeżym powietrzu i tak w grudniu 2020 roku zakończono prace nad olbrzymim muralem, który zdobi jego wnętrze. Mural w tunelu nie jest przypadkowy, w całości nawiązuje do wiersza "From a railway carriage" Roberta Louisa Stevensona, który przez wiele lat powiązany był z Colinton. W tunelu można zobaczyć słowa pochodzące z jego wiersza, a każdy z zaprezentowanych tam obrazów odnosi się do jednego z wersów jego wiersza. Osobą dowodzącą całym przedsięwzięciem był Chris Rutterford, ale w tworzenie muralu zaangażowało się wiele osób, nawet dzieci ze szkoły, więc tym bardziej ten projekt jest niesamowity i warty zobaczenia. 
Zwiedzanie Colinton Tunnel
Zwiedzanie tunelu jest bezpłatne. 
Jak dojechać do Colinton Tunnel z centrum Edynburga?
Do Colinton Tunnel można dojechać autobusem numer 10. 

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

* Vennel

To jeden z ciekawszych punktów widokowych, z którego można podziwiać zamek w Edynburgu. Najłatwiej tutaj dotrzeć od strony Grassmarket. Ten najładniejszy widok roztacza się z samej góry schodów, więc trzeba się trochę powspinać. 

Edynburg z dziećmi

* National Museum of Scotland

Jak dla nas to najciekawsze i co najważniejsze darmowe muzeum w Edynburgu. Mnogość wystaw powoduje, że to miejsce spodoba się każdemu bez względu na wiek. Można tutaj przyjść nawet z maluchami, dla których stworzono dwie strefy zabaw. Muzeum jest olbrzymie i zajmuje w sumie 8 poziomów, na jego zwiedzanie trzeba przeznaczyć minimum 3 godziny, a można nawet tam spędzić cały dzień. Na poziomie 0 znajduje się główne wejście, gdzie prócz toalet jest także szatnia, sklepik oraz muzealna jadalnia. Pozostałe poziomy poświęcone są poszczególnym wystawom. W muzeum można zobaczyć liczne eksponaty dotyczące Szkocji i jej dziejów, począwszy od czasów prehistorycznych, ale jest też część dotycząca świata zwierząt, kosmosu czy też techniki i to właśnie te wystawy najbardziej przypadły do gustu naszym dzieciom. W części poświęconej zwierzętom mogliśmy między innymi sprawdzić jaki zapach ma lis, albo skunks, czy też przypasować głosy wydawane przez zwierzęta do konkretnego z nich widocznego na zdjęciu. W muzeum można też spotkać słynną owieczkę Dolly. Muzeum jest bardzo wciągające i jak dla nas to punkt obowiązkowy, którego nie można pominąć, zwłaszcza gdy Edynburg odkrywamy w towarzystwie dzieci. 
Zwiedzanie Muzeum Narodowego Szkocji
Wstęp do muzeum jest darmowy. Muzeum jest czynne codziennie od godziny 10:00 do godziny 17:00.

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

* Pałac Holyrood (Holyroodhouse)

Znajduje się u podnóża wzniesienia Arthur's Seat i jest to jedna z wciąż aktywnych rezydencji brytyjskiej monarchii w Szkocji. Część tego imponującego kompleksu została udostępniona turystom, a więc wybierając się tam na wycieczkę można zobaczyć między innymi: przypałacowy ogród, pozostałości XII-wiecznego opactwa Holyrood, czy też apartamenty reprezentacyjne. Pałac wygląda niezwykle okazale, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Wewnątrz niestety nie można robić zdjęć. 
Zwiedzanie Pałacu Holyrood
By móc zwiedzić pałac Holyrood należy kupić bilety wstępu, najlepiej oczywiście zrobić to online (tutaj). Poza sezonem wakacyjnym Pałac jest udostępniony zwiedzającym od czwartku do poniedziałku, w wakacje 7 dni w tygodniu. Godziny otwarcia uzależnione są od pory roku, a wiec od listopada do marca pałac jest otwarty od 9:30 do 16:30, a od kwietnia do października od 9:30 do 18:00.

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

* Calton Hill

To kolejne wzgórze w Edynburgu, z którego roztaczają się przepiękne widoki zarówno na miasto jak i okolicę. Świetnie stąd widać wzgórze Arthur's Seat, Pałac Holyrood, hotel the Balmoral, Scott Monument, czy też wybrzeże. Wzgórze Calton Hill to jeden z najbardziej znanych edynburskich widoków. Na szczycie znajduje się wiele budowli, między innymi: National Monument poświęcony pamięci tych, którzy zginęli podczas wojen napoleońskich, obserwatorium astronomiczne, przypominający nieco latarnię morską Pomnik Nelsona oraz oczywiście pomnik Dugalda Stewarta, znanego, szkockiego filozofa, który jest zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny ze wszystkich wymienionych.

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi
Pomnik Dugalda Stewarta
Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi
National Monument

* Arthur's Seat

Będąc czy to w okolicy edynburskiego zamku, czy też na wzgórzu Calton Hill nie da się nie zauważyć wzgórza Arthur's Seat, czyli Tronu Artura lub po prostu Góry Artura. Planując nasz pobyt w Edynburgu było bardziej niż pewne, że się tam wybierzemy i na szczęście sprzyjająca nam pogoda bardzo nam to ułatwiła. Wzgórze Arthur's Seat znajduje się na terenie Parku Holyrood i ma wysokość 251m n.p.m. Na jego szczyt prowadzi przyjemny i niezbyt wymagający szlak o długości około 2 kilometrów, który zaczyna się w pobliżu Pałacu Holyrood. Ze szczytu roztaczają się zapierające dech widoki, między innymi na Edynburg i zatokę Forth. 

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

* Portobello Beach

Będąc w Edynburgu warto też wybrać się na wybrzeże. My zdecydowaliśmy się na plażę Portobello, która uważana jest za jedną z najpiękniejszych w okolicach Edynburga. Spacer plażą był bardzo orzeźwiający i był miłym urozmaiceniem naszego city breaku. 
Jak dojechać do Portobello z centrum Edynburga?
Do Portobello można dojechać autobusem numer 26, 49, 19, 12.

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

* HMY Britannia (Królewski Jacht Britannia)

Kto oglądał serial The Crown ten wie jak wiele ten jacht znaczył dla królowej Elżbiety II. Przez lata służył on rodzinie królewskiej w ich morskich podróżach, a gdy jego czas dobiegł końca został na stałe zacumowany w porcie Leith i udostępniony zwiedzającym. Na zwiedzanie statku trzeba przeznaczyć minimum 1,5 godziny, w końcu udostępnionych jest aż 5 poziomów. Statek zwiedza się z audioprzewodnikiem, który dostępny jest również w języku polskim. Zwiedzanie jest bardzo intuicyjne, wystarczy podążać za strzałkami i cyframi. Podczas zwiedzania jachtu można zobaczyć między innymi sypialnię królowej Elżbiety II oraz połączoną drzwiami sypialnię księcia Filipa. Można zajrzeć także do królewskiego gabinetu, pokoju dziennego oraz do salonu. Po drodze mija się także salę bankietową, pralnię, szpital, messy oficerskie i messy pozostałej załogi, można nawet zajrzeć przez szybę do maszynowni. Na jachcie nie brakuje pięknych pamiątek, fotografii i innych drobiazgów, więc jest co oglądać i musimy przyznać, że na nas ten statek zrobił imponujące wrażenie.

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi
Sypialnia Elżbiety II
Edynburg z dziećmi
Sala bankietowa
Edynburg z dziećmi
Gabinet królowej Elżbiety II
Edynburg z dziećmi
Salon, w którym lubiła przebywać rodzina królewska

Co jeszcze warto zobaczyć w Edynburgu?

Planując nasz pobyt w Edynburgu na naszej liście było jeszcze kilka miejsc, które bardzo chcieliśmy zobaczyć, a do których nie udało nam się dotrzeć. A więc co jeszcze warte jest uwagi?
Royal Botanic Garden, z tego miejsca zrezygnowaliśmy dość świadomie, gdy na oficjalnej stronie Ogrodu wyczytaliśmy, że największa atrakcja, czyli Victorian Temperate Palm House, została tymczasowo wyłączona ze zwiedzania. 
* Cramond Island, ta niewielka wyspa oddalona jest od Edynburga o ok. godziny drogi transportem publicznym. Na wyspę można dotrzeć pieszo podczas odpływu, gdy odsłania się prowadząca na nią droga. 
* Forth Bridge, ten charakterystyczny most kolejowy wpisany na listę UNESCO mieliśmy okazję podziwiać tylko i wyłącznie z samolotu podczas lądowania i wielka szkoda, że nie udało nam się dotrzeć w jego okolicę, bo zachwyca on swoją nietypową konstrukcją. 
* Pentland Hills, te przepiękne wzgórza znajdują się na południowy-zachód od Edynburga i bez problemu można tam dojechać z centrum miasta transportem publicznym. Przez wzgórza Pentland poprowadzono wiele szlaków, więc można stworzyć różne warianty wędrówek i jesteśmy przekonani, że byłaby to fantastyczna przygoda. W sierpniu wzgórza Pentland pokrywają się wrzosami i wtedy wyglądają naprawdę bajecznie. 

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Edynburg śladami Harrego Pottera

Nasza córka uwielbia Harrego Pottera, więc dla niej podróż do Edynburga miała jeszcze głębszy wymiar. W końcu to w Edynburgu od lat mieszka J.K. Rowling, która stworzyła magiczny, potterowy świat. W Edynburgu nie brakuje miejsc związanych z Harrym Potterem, postanowiliśmy więc wszystkie je odkryć. Tym oto sposobem dotarliśmy do miejsca, gdzie znajduje się odcisk dłoni pisarki, do Museum Context: Retailer of Harry Potter, które tak naprawdę muzeum nie jest, jest za to pięknie urządzonym sklepem z gadżetami z motywem Harrego Pottera. Dotarliśmy także na Victoria Street, która być może była inspiracją do stworzenia ulicy Pokątnej, pod hotel The Barmoral, gdzie J.K. Rowling pisała Insygnia Śmierci oraz na stary cmentarz Greyfriars Kirkyard, gdzie na nagrobnych płytach można odnaleźć takie nazwiska jak: Moody, McGonagall, Riddell, które bardzo dobrze są nam znane z książek. 

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi
Museum Context: Retailer of Harry Potter
Edynburg z dziećmi
Greyfriars Kirkyard
Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Pogoda w styczniu w Edynburgu

Wybierając się do Szkocji w styczniu nastawiliśmy się na typową, szkocką pogodę. Zabraliśmy ze sobą nie tylko czapki, szaliki i rękawiczki, ale także kurtki przeciwdeszczowe. Wybierając taki termin, wiedzieliśmy, że możemy spodziewać się wszystkiego, od śniegu i deszczu, po silny wiatr oraz słońce. Pogoda jednak okazała się dla nas nad wyraz łaskawa. Edynburg przywitał nas słońcem i słońcem nas pożegnał. Pierwszego dnia było nie tylko słonecznie, ale prawie bezwietrznie. Drugiego dnia było nadal słonecznie, ale wietrznie, podobnie było dnia trzeciego. Czwartego dnia mieliśmy okazję poznać prawdziwe oblicze szkockiej pogody. Wiał lodowaty wiatr, do tego naprzemiennie padało i świeciło słońce, nie brakowało też momentów kiedy padało i jednocześnie było słońce. Był to jedyny dzień kiedy do hotelu wróciliśmy już o 15:00, a nie dopiero wieczorem. Nie mamy jednak co narzekać, bo pogoda naprawdę nam się udała.

Edynburg z dziećmi

Edynburg z dziećmi

Dodatkowe informacje:

* we wszystkich autobusach jest darmowe wifi, wystarczy się z nim połączyć i zalogować
* za bilety kupowane w autobusach można płacić kartą
* jadąc do Edynburga warto pamiętać o przejściówce do UK gniazdek. W naszym hotelu kontakty posiadały też wejście usb, ale ładowanie telefonu przez usb trwa znacznie dłużej.
* by znaleźć odpowiednie połączenie autobusowe można do tego użyć google maps.

Jeśli uważasz nasz wpis za interesujący i doceniasz naszą pracę możesz postawić nam kawę ;)
Dziękujemy ! Rodzinnie Dookoła Świata !

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy i pomocny wpis😉

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujemy i cieszymy się, że wpis okazał się przydatny. Pozdrawiamy serdecznie !

      Usuń

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger