Krzystonów (Krzysztonów) przez Polanę Wały z przysiółka Białe

Krzystonów (Krzysztonów) to mało wybitny szczyt w Beskidzie Wyspowym znajdujący się w grzbiecie łączącym Jasień z Mogielicą. Na jego wschodnim zboczu, w okresie wakacyjnym, działa studencka baza namiotowa Polana Wały. Krzystonów jest jednym ze szczytów wchodzących w skład Korony Beskidu Wyspowego i to on stał się naszą 35 zdobytą koroną. 


Przysiółek Białe (szlak zielony)- Baza namiotowa Polana Wały (szlak zielony)- Rozejście szlaków pod Krzystonowem (szlak żółty)- Krzystonów (Krzysztonów)- Polana Wały- Białe


Na Krzystonów (Krzysztonów) można dotrzeć w następujący sposób:
* szlakiem zielonym, a następnie żółtym z przysiółka Białe przez Polanę Wały
* szlakiem żółtym z Przełęczy Przysłopek przez Jasień i Kutrzycę
* szlakiem zielonym, a następnie żółtym z Półrzeczek
* szlakiem niebieskim, a następnie żółtym ze Szczawy 

My wybraliśmy szlak zielony z przysiółka Białe, bo bardzo chcieliśmy zobaczyć bazę namiotową na Polanie Wały. 

Gdzie zaparkować samochód idąc na Krzystonów z przysiółka Białe?
Startując z przysiółka Białe auto można zaparkować na poboczu drogi. Nam udało się zlokalizować niewielką zatoczę, w miejscu gdzie zielony szlak odbijał z asfaltowej drogi (GPS: 49.629037, 20.247899). Zmieszczą się tam maksymalnie dwa samochody. 


Opis szlaku na Krzystonów przez Polanę Wały
Trasa na Krzystonów (Krzysztonów) przez Polanę Wały prowadzi głównie lasem i od początku pnie się pod górę, miejscami bardziej stromo. Widoków po drodze jest niewiele, choć spomiędzy drzew wyłania się między innymi panorama Tatr. Na trasie, w kilku miejscach, przyszło nam przeskakiwać przez płynące z góry strumienie, co dla naszych dzieci było świetną zabawą. Na kilkanaście minut przed szczytem znajduje się Polana Wały i to tam, po zdobyciu szczytu, zrobiliśmy dłuższy postój, głównie z tego powodu, że Krzystonów jest całkowicie zalesiony. Po przerwie spędzonej na Polanie Wały tym samym szlakiem wróciliśmy do auta. 
Zgodnie z mapą cała trasa (w obie strony) zajmuje niecałe dwie godziny. Nam, z uwzględnieniem postoju, wyszło około 3 godziny, ale nasze tempo marszu było dostosowane do naszego najmłodszego. Krzystonów można połączyć ze zdobyciem Jasienia oraz Kutrzycy, które również znajdują się w Koronie Beskidu Wyspowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger