Krakowskie atrakcje na niepogodę część II

Gdy przychodzi jesienna słota, bądź zimowe oziębienie zaczynamy szukać atrakcji dostosowanych właśnie do takiej oto pogody. Dlatego też stworzyliśmy post o Rodzinnych atrakcjach na niepogodę, w którym można znaleźć kilka sprawdzonych przez nas propozycji znajdujących się w Krakowie, ale także poza nim. Żeby temat ten był bardziej przejrzysty rozpoczynamy część drugą, tym razem pod hasłem krakowskich atrakcji na niepogodę. Tak więc startujemy :-)

Dla ułatwienia, krótki spis treści:
* Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie- Wystawa Figur Stalowych
* Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie- Wystawa "To takie Proste"
* Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie- Wystawa "P jak paradoks"
* Żywe Muzeum Obwarzanka
* Papugarnia Amazonia
* Selfielandia

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie- Wystawa Figur Stalowych
Wystawa stała znajdująca się w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie jest miejscem ciekawym samym w sobie. Tym razem jednak do muzeum przyciągnęło nas zupełnie coś innego, fantastyczna, czasowa Wystawa Figur Stalowych, gdzie prezentowane są jedyne i niepowtarzalne rzeźby stalowe wykonane w całości ze złomu stalowego. Pomysłodawcą tego jakże oryginalnego projektu jest "Jose" Mariusz Olejnik, który od 2011 roku realizuje swoją wizję. Podstawowym materiałem budulcowym poszczególnych figur są koła zębate, nakrętki, śruby, łańcuchy rowerowe, czy też elementy skrzyń biegów. Wszystkie dzieła tworzone są w 100% ręcznie, metodą spawalniczą, a jedynymi narzędziami używanymi przy pracy są spawarki, palniki, młoty i przycinarki. Waga poszczególnych rzeźb waha się od 50 do nawet 1200 kilogramów, a każda z nich powstaje od 1 do 8 miesięcy.
Na wystawie możemy podziwiać figury inspirowane bohaterami z bajek, takie jak: Smerfy, Minionki, Shrek i jego wierny przyjaciel Osioł, Złomek, Piękna i Bestia. Znajdują się też postacie z filmów takie jak Jack Sparrow z Piratów z Karaibów, Czubaka z Gwiezdnych Wojen, czy Spiderman. Na fanów motoryzacji czekają modele luksusowych samochodów w skali 1:1. Łącznie możemy przyjrzeć się około 60 eksponatom, na widok których aż ciężko się nie uśmiechnąć. Jakość wykonania jest tak imponująca, że każdy kto tutaj zajrzy będzie zachwycony.
Cenne wskazówki:
* Muzeum Inżynierii Miejskiej znajduje się przy ulicy Świętego Wawrzyńca 15
* Wystawa Figur Stalowych jest wystawą czasową i będzie działać do 30 czerwca 2018 roku
* bilety wstępu można nabyć w kasie Muzeum Inżynierii Miejskiej
* ceny biletów wyglądają następująco: bilet normalny- 35 zł, bilet ulgowy- 25 zł, dzieci do lat 3 mają wstęp bezpłatny
* przy okazji zwiedzania wystawy Figur Stalowych warto zajrzeć na inne wystawy znajdujące się w muzeum, przy czym bilet na Wystawę Figur Stalowych nie obowiązuje do muzeum
* ceny biletów do muzeum wyglądają następująco: bilet normalny 15 zł, bilet ulgowy 10 zł
* wystawa Figur Stalowych jest czynna od poniedziałku do niedzieli, muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli
* Ci co nie zdążą odwiedzić wystawy czasowej w Krakowie, mogą udać się na wystawę stałą do Pruszkowa.

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie- Wystawa "To takie proste".
Do Muzeum Inżynierii Miejskiej wracamy jak bumerangi. Tym razem trafiliśmy na interaktywną wystawę "To takie proste", której głównym zadaniem jest obudzić w nas żyłkę naukowców i konstruktorów. Na wystawie znajduje się 26 interaktywnych stanowisk, podzielonych na cztery strefy:
* Główka pracuje, gdzie czekają na nas zagadki i łamigłówki matematyczne, podczas rozwiązywania których na pewno przyda nam się umiejętność logicznego myślenia. Nam najbardziej przypadły do gustu: podłoga memo, którą naprawdę ciężko było opuścić, wieża Hanoi oraz tangramy.
* Mechaniczny plac zabaw, przybliża nam różne zagadnienia fizyczne.
* Pomyśl, zrozum, zrób, w tej strefie można tworzyć i budować. Nas najbardziej pochłonęło stanowisko "Ruchome obrazy", gdzie można było stworzyć swój własny film animowany.
* Techno świat, w tej strefie mieliśmy okazję zapoznać się z nowoczesnymi technologiami. Przy użyciu dotykowych ekranów udało nam się wysłać satelitę w przestrzeń kosmiczną, zagrać w memo z robotem, pogadać z "Cleverbotem", sztuczną inteligencją.
Wystawa tak nas wciągnęła, że nie wiedzieć kiedy minęła nam godzina. Polecamy ją głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym, na pewno będą tym miejscem zachwycone.

Cenne wskazówki:
* na wystawę "To takie proste" obowiązuje ten sam bilet, który upoważnia nas do zwiedzania muzeum
* na wystawę należy przeznaczyć minimum godzinę, wszystko zależy od tego jak bardzo nas ona wciągnie
* według nas na wystawie tej najlepiej odnajdą się dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym
* ceny biletów do muzeum kształtują się następująco: bilet normalny 15 zł, bilet ulgowy 10 zł
* wystawa czasowa, która będzie działać do 15 grudnia 2018 roku.

Muzeum Inżynierii Miejskiej- Wystawa "P jak paradoks"
Po wizycie w Muzeum PRL-u, miło było po raz kolejny przenieść się w czasy, gdy produkty luksusowe, takie chociażby jak samochody, były ciężko dostępne. Na wystawie "P jak paradoks", mieliśmy okazję cofnąć się do lat 70-tych i przyjrzeć się obiektowi westchnień nie jednego Polaka, czyli Fiatowi 125p. Ta podróż w czasie wywołała na naszych twarzach naprawdę szerokie uśmiechy i szczerze ją polecamy :-) Zaprezentowane na wystawie modele Fiata są po prostu cudne :-)

Cenne wskazówki:
* na wystawę "P jak paradoks" obowiązuje ten sam bilet, który upoważnia nas do zwiedzania muzeum
* na wystawę należy przeznaczyć około 45 minut
* ceny biletów do muzeum kształtują się następująco: bilet normalny 15 zł, bilet ulgowy 10 zł
* wystawa ta jest wystawą czasową i będzie działać do 31 marca 2018 roku.

Żywe Muzeum Obwarzanka
Poznań ma Muzeum Rogala, Toruń Żywe Muzeum Piernika, a Kraków doczekał się Żywego Muzeum Obwarzanka, w którym, podczas specjalnych warsztatów, własnoręcznie można zrobić ten uwielbiany przez nas krakowski przysmak :-) Przy okazji można poznać kilka interesujących faktów z historii obwarzanka, a te są naprawdę ciekawe. Po pierwsze krakowski obwarzanek wypiekany jest od ponad 600 lat. Początkowo można było się nim zajadać tylko w okresie Wielkiego Postu i był dostępny tylko i wyłącznie w obrębie krakowskich murów, na dzień dzisiejszy to najbardziej rozpoznawalny, jadalny symbol Krakowa, który w 2010 roku został wpisany do Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych, więc tylko te certyfikowane obwarzanki są tymi prawdziwymi, krakowskimi. A jak można rozpoznać tego oryginalnego obwarzanka? O tym również można dowiedzieć się podczas warsztatów. My jako fani obwarzanków gorąco polecamy to miejsce i uważamy, że powinno stać się ono punktem obowiązkowym dla wszystkich, którzy nie wyobrażają sobie Krakowa bez obwarzanków :-)Cenne wskazówki:
* Żywe Muzeum Obwarzanka mieści się przy ulicy Paderewskiego 4
* by wziąć udział w warsztatach należy wcześniej zarezerwować termin, można zrobić to on-line 
* warsztaty trwają około godziny, podczas warsztatów wykonujemy swojego własnego obwarzanka i poznajemy kilka interesujących faktów z nim związanych 
* koszt warsztatów wygląda następująco: bilet normalny 19 zł, bilet ulgowy 16 zł, dzieci do 3 roku życia biorą udział w warsztatach bezpłatnie

Papugarnia Amazonia
Bardzo fajne miejsce i świetna zabawa, tak pokrótce można podsumować naszą wizytę w Papugarni Amazonia, która z pewnością spodoba się każdemu dziecku. Wizyta w Papugarni trwa 20 minut i przez ten czas możemy zaprzyjaźnić się z takimi pięknymi papugami jak: ary, kakadu, czy amazonki. A co najważniejsze wszystko odbywa się pod okiem profesjonalnego opiekuna, który ma cudowne podejście do tych mądrych ptaków, podpowie nam czego papugi nie lubią, a co je najbardziej przyciąga. A jakie są papugi? Bardzo przyjazne, chętnie siadają na głowie czy ramieniu, zwłaszcza jak ma się pod ręką trochę ich ulubionego jedzonka ;-)Cenne wskazówki:
* Papugarnia Amazonia mieści się pod adresem Rynek 23 
* wybierając się do Papugarni warto zdjąć biżuterię (łańcuszki, bransoletki, kolczyki), gdyż te cudne stworzenia bardzo lubią za nią ciągnąć
* pobyt w Papugarni trwa 20 minut i przez te 20 minut można obcować z tymi pięknymi, mądrymi ptakami
* przed wejściem do Papugarni można kupić pojemnik z pokarmem za 5 zł
* ceny biletów wstępu: 15 zł normalny, 10 zł ulgowy, warto jednak śledzić oferty na grouponie, gdzie można kupić dwa bilety za 17zł
* przed wejściem znajdują się szafki zamykane na klucz, w których można zostawić torebkę czy plecak
* w Papugarni można robić zdjęcia, ale bez lampy błyskowej
* do Papugarni najlepiej wybrać się w tygodniu, będzie dużo bardziej kameralnie.

Selfielandia
Czasem zupełnie banalne miejsca mogą być źródłem naprawdę niebanalnej zabawy, tak właśnie było w przypadku naszej wizyty w Selfielandii, która chodziła nam po głowie od jakiegoś czasu. W końcu, przy okazji wizyty w Papugarnii Amazonia, zajrzeliśmy także do Selfielanadii  i trzeba przyznać, że bawiłyśmy się naprawdę nieźle. A efekt można zobaczyć poniżej ;-)

Cenne wskazówki:
* Selfielandia znajduje się pod adresem Rynek 23, czyli w samym centrum Krakowa
* wizytę w Selfielandii można połączyć z wizytą w Papugarni Amazonia, to ten sam adres
* bilety wstępu wyglądają następująco: normalny- 15 zł, ulgowy- 10 zł

To jednak nie wszystkie nasze propozycje, post ten będzie na bieżąco uzupełniany o kolejne miejsca warte uwagi, o miejsca w których nie tylko dzieci będą dobrze się bawić, ale także rodzice, więc zachęcamy do zaglądania na naszego bloga.

Pozostałe wpisy o podobnej tematyce:
* Rodzinne atrakcje na niepogodę
* Rodzinne gry na długie, zimowe wieczory
* Rodzinne gry do samolotu i nie tylko 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger