czwartek, 6 września 2018

Góry z dziećmi- Korona Gór Polski

W kwietniu tego roku nasza córka skończyła 7 lat, więc oficjalnie mogła rozpocząć zdobywanie Korony gór Polski. Nie zastanawiając się zbyt długo postanowiłyśmy przystąpić do klubu zdobywców i wspólnie zdobyć to zaszczytne miano. 


Korona Gór Polski została ustanowiona w 1997 roku, ci co pokuszą się o jej zdobycie muszą wdrapać się na 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich w naszym kraju, pokonując siłą własnych mięśni ponad 30 tysięcy metrów n.p.m.

Jak przystąpić do klubu zdobywców Korony Gór Polski?
By przystąpić do klubu zdobywców Korony Gór Polski należy listownie wysłać formularz znajdujący się na klubowej stronie oraz uiścić jednorazową opłatę (w 2018 roku wynosiła ona 45 zł, z czego 30 zł to wpisowe, 5 zł to wydanie książeczki, a 10 zł to opłata za wysyłkę). Minimalny wiek przystąpienia do klubu to 7 lat.
Po przystąpieniu do klubu i po otrzymaniu książeczki można oficjalnie rozpocząć zdobywanie 28 koronnych szczytów. 

Wykaz 28 szczytów w Koronie Gór Polski:
2. Masyw Ślęży (Przedgórze Sudeckie)- ŚLĘŻA 718 m n.p.m
3. Góry Kaczawskie- SKOPIEC 724 m n.p.m
4. Góry Bardzkie- KŁODZKA GÓRA 765 m n.p.m
5. Góry Wałbrzyskie- CHEŁMIEC 869 m n.p.m
6. Góry Opawskie- BISKUPIA KOPA 889 m n.p.m
8. Góry Stołowe- SZCZELINIEC WIELKI 919 m n.p.m
10. Góry Kamienne- WALIGÓRA 936 m n.p.m
11. Rudawy Janowickie- SKALNIK 945 m n.p.m
12. Góry Bystrzyckie- JAGODNA 977 m n.p.m
13. Góry Złote- KOWADŁO 989 m n.p.m
14. Beskid Niski- LACKOWA 997 m n.p.m
15. Góry Sowie- WIELKA SOWA 1015 m n.p.m
17. Góry Orlickie- ORLICA 1084 m n.p.m
18. Góry Bialskie- RUDAWIEC 1112 m n.p.m
19. Góry Izerskie- WYSOKA KOPA 1126 m n.p.m
23. Gorce- TURBACZ 1310 m n.p.m
24. Bieszczady- TARNICA 1346 m n.p.m
25. Masyw Śnieżnika- ŚNIEŻNIK 1425 m n.p.m
26. Karkonosze- ŚNIEŻKA 1602 m n.p.m
27. Beskid Żywiecki- BABIA GÓRA 1725 m n.p.m
28. Tatry- RYSY 2499 m n.p.m


Jak dokumentować zdobycie poszczególnych szczytów?
Każdy z koronnych szczytów ma swoją stronę w książeczce. Zdobycie każdego z nich musi być potwierdzone fotografią zrobioną na szczycie oraz pieczęcią. Na niektórych koronnych szczytach takich jak: Mogielica, Wysoka, Skopiec, Kłodzka Góra, Lackowa, Chełmiec, Śnieżka, Śnieżnik, Rudawiec, Wielka Sowa, Kowadło, Skalnik, Biskupia Kopa znajdują się pieczątki klubowe. Jeśli takiej pieczęci klubowej na danym szczycie nie ma, to potwierdzeniem może być pieczęć schroniska, placówki, firmy mającej siedzibę w pobliżu szczytu. Listę miejsc, gdzie można potwierdzić zdobycie danego szczytu, można znaleźć tutaj.

Co należy zrobić gdy zdobędziemy 28 szczytów?
Należy wydrukować wniosek o nadanie godności Zdobywcy Korony gór Polski i wraz z dwoma legitymacyjnymi zdjęciami przesłać na adres Klubu. Potem należy udać się osobiście na spotkanie z Lożą zdobywców, która nadaje miano zdobywcy korony gór Polski. W tym celu warto śledzić aktualności na klubowej stronie i sprawdzać terminy posiedzenia Loży Zdobywców. Jeżeli dany termin jest dla nas odpowiedni, wystarczy mailowo potwierdzić obecność, dokonać wpłaty w wysokości 33 zł na Insygnia Zdobywcy (legitymacja, dyplom oraz odznaka Zdobywcy), a następnie stawić się na spotkaniu.

Dlaczego zdobywamy Koronę gór Polski?
Powód jest jeden i to bardzo prosty, dzięki Koronie gór Polski mamy zdecydowanie większą motywację na to, by wyruszyć w mniej znane dla nas góry i to nas bardzo cieszy. W głowie powoli układamy już plany przyszłych wędrówek i mamy nadzieję, że jesienna aura będzie dla nas łaskawa.

A więc do zobaczenia na szlaku !
Rodzinnie Dookoła Świata 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz